nedjelja, 13. ožujka 2022.


Turski Bayraktar: Mit o dronu koji ne može utjecati na rat u Ukrajini

Već nekoliko godina se uvelike raspravlja o turskim napadačkim dronovima Bayraktar, kojeg su svrstali gotovo u rang najboljeg na svijetu. Ovaj čisto emotivni pristup, posebice nakon uspješne operacije Azerbejdžana u Gorskom Karabahu, još više je dobio na težini, iako se u Libiji i u Idlibu u Siriji baš i nisu pokazali presudnima u bitci. Ankara je stvar pokušala „popraviti“ posudivši scene iz jednog od svojih ratnih filmova, koje je prikazala kao „udare na vojsku sirijskog režima“.


U sukobu u Karabahu također nisu bili oružje koje je dalo prevagu, jer je Erevan od 2016. i prvih borbi, kada su Azeri testirali linije obrane, doslovno „spavao“, dok je Baku gradio kasarne, skladišta oružja i municije, rezervoare na naftu za tenkove i uvježbavao elitne jedinice za napad kojeg će provesti 2020. Bez sumnje su dronovi Bayraktar u Karabahu promijenili paradigmu modernog ratovanja, ali da Nikol Pašinjan i njegovi liberalni stratezi nisu zanemarili sve radnje koje je Baku provodio četiri godine, ostavši na rovovima i bunkerima iz '90-ih, pitanje je kako bi se stvari na bojnom polju odvijale. Dakle, imamo dobar napadački dron, ali nikako nešto što može utjecati na ratove kakav se trenutno vodi u Ukrajini.

Davno prije ruske specijalne operacije, ukrajinski političari i vojska tvrdili su da će im turske bespilotne letjelice Bayraktar dati moćno oružje protiv "zemlje agresora". Ukrajina je počela kupovati ove bespilotne letjelice nakon pobjede Azerbajdžana u ratu u Karabahu, gdje su ovi dronovi stekli briljantnu reputaciju. Zašto se sada Bayraktari pokazao gotovo nemoćnim? Između ostalog, opet imamo slučaj kao u Siriji, gdje se dobrim dijelom pokazuju snimke ranijih udara na Bliskom istoku kao „udari ukrajinske vojske“, što potvrđuje zapadni Middle East Eye, a ne “ruska propaganda“.

Glasnogovornik ruskog Ministarstva obrane Igor Konašenkov rekao je u subotu da je tijekom prekjučerašnjeg dana, tijekom operacije u Ukrajini, ruska vojska oborila pet bespilotnih letjelica, uključujući dva Bayraktara, a od 24. veljače uništene su ukupno 123 bespilotne letjelice svih vrsta i veličina.

U trenutku početka ruske specijalne operacije Ukrajina je imala od 5 do 50 dronova Bayraktar TB2. Točnih podataka o tome nema. Država ima i druge bespilotne letjelice, uključujući vlastitu proizvodnju, poput Leleka-100, no upravo se oko Bayraktara stvorila slika modernog oružja koje gotovo odlučuje o ishodu modernih vojnih sukoba. Taj je mit aktivno podržavan i u Ukrajini.

Sada, prema Telegram kanalu "Izvještaji milicije Novorosije", gotovo svi "Bajraktari" koji su bili u arsenalu Oružanih snaga Ukrajine oboreni su vatrom ruske protuzračne obrane. Dio nije uspio zbog nepravilnog rada, "niti će ih biti moguće brzo vratiti u borbenu upotrebu".

Tursko vojno transportno zrakoplovstvo je neki dan izvršilo još jednu isporuku dronova za Oružane snage Ukrajine, preko poljskog aerodroma, a odatle su dronovi kopnenim putem dovezeni u Ukrajinu. Prošle srijede ukrajinski ministar obrane objavio je na Facebooku da je zemlja dobila novu seriju borbenih dronova.

"Spremni su za bitku", rekao je Aleksej Reznikov.

Kijev se 2020. dogovorio s Ankarom o puštanju turskih Bayraktara na teritorij Ukrajine. Nije se radilo o montaži komponenti, već o prijenosu Ukrajincima tehnologije za proizvodnju bespilotnih letjelica koji elektroniku dobivaju iz SAD-a i Kanade. Kijevske vlasti najavile su početak proizvodnje tek u prosincu prošle godine. Koliko je dobar, trenutno se ne zna.

Ukrajina je 2019. kupila Bayraktar TB2 s laserski navođenim preciznim bombama MAM-L za 69 milijuna dolara. Cijena jednog drona je bila oko 2 milijuna dolara. Bojeva glava projektila opremljena je termobaričkim i fragmentacijskim nabojima, odnosno, može se koristiti za uništavanje teške opreme i infrastrukture, te skupina neprijateljske žive sile.

No Bayraktari imaju veliki minus, jer su lišeni sustava samoobrane i lako ih otkrivaju i pogađaju sustavi protuzračne obrane.

Ukrajina ima vlastito iskustvo u proizvodnji dronova. U sovjetskim godinama, Tu-141 Striž se proizvodio u Harkovskoj zrakoplovnoj tvornici, koja je u službi zračnih snaga SSSR-a bila od 1979. do 1989. godine.

Rusija već dugo  ne koristi Tu-141, ali se u Ukrajini još uvijek koriste. Ovih dana se doznalo o gubitku odjednom dva takva stroja, od kojih je jedan doletio čak do glavnog grada Hrvatske.

Što se tiče dogovora između Kijeva i Ankare o opskrbi Bayraktara, bilo je sugestija da ukrajinski vojni čelnici očekuju da će ponoviti „blitzkrieg“ poput Karabaha u Donbasu baš uz pomoć turskih bespilotnih letjelica. Doista, jedno od glavnih otkrića rata u Karabahu bili su masovni napadi Bayraktar TB2. Tadašnji su vojni stručnjaci isticali da se taj rat pokazao kao nova vrsta rata, a njegov glavni znak bila je masovna i učinkovita uporaba udarnih bespilotnih letjelica.

Zapadni tisak i dalje snažno hvali ukrajinske Bayraktare, ističući da unatoč nedostacima - sporoj brzini od ne više od 130 km/h i maloj visini leta, od sedam kilometara, oni nisu potpuno uništeni u prvih nekoliko sati nakon početka ruske specijalne operacije.

Ruska Federacija ima krstareće rakete dugog dometa koje mogu uništiti bespilotne letjelice na zemlji, ima i protuzračne raketne sustave kratkog dometa koji mogu lako oboriti bespilotne letjelice u letu, ali i opremu za elektroničko ratovanje koja može blokirati komunikaciju dronova, nakon čega su im letovi neuspješni.

Štoviše, u Libiji i Siriji su se ruske snage učinkovito suprotstavile turskoj taktici i obarale njihove dronove. Samo prvi dana napada u Ma`arat Al-Nu`manu i Saraqibu u Siriji je bio uspješan, ali to je zbog toga što su ruski i turski Glavni stožer dogovorili primirje i povlačenje borbenih skupina s linije, a Turci i sirijska Al-Qaida su sa samim početkom primirja pokrenuli napad na sirijske snage. Sutra to već nije bilo moguće i turska je vojska protjerana sjeverno od ceste M4, a što je bilo s teroristima i turskim vojnicima koji su se izmiješali s Al-Nusra Frontom, to je poznato.

Rusko Ministarstvo obrane već je više puta izvještavalo o uništavanju ukrajinskih bespilotnih letjelica, ali ukrajinski mediji i dalje izvještavaju kako Bayraktari nanose nove i strašne udare navođenim projektilima. Međutim, ti su videozapisi upitni i ne mogu se provjeriti, osim jednog, ali pogodak u dva ruska vozila, jedan tenk T-71 i jedno oklopno borbeno vozilo, nije bio iz drona, već prijenosnim protuoklopnim sustavom sa zemlje.

Kao „prave snimke“ mogu se objaviti oni s vježbi, montaže i drugi lažnjaci, kao što piše Middle East Eye. Ipak, ukrajinske društvene mreže i Telegram kanali čak su komponiraju pjesme o ovom dronu. U četvrtak se na društvenim mrežama pojavio video u kojem se tvrdi da je Bayraktar navodno uništio ruski mobilni raketni bacač.

Sergej Denisencev, stručnjak Centra za analizu strategija i tehnologija, napominje da bilo koji udarni dron dobro funkcionira samo ako neprijatelj nema kvalitetnu protuzračnu obranu i zračne snage.

“Vidimo neke video snimke s ukrajinske strane, ali ovdje ne može biti govora o njihovoj presudnoj ulozi koju su Bayraktari imali u Karabahu. Ruska vojska ima vrhunsko zrakoplovstvo, protuzračnu obranu itd. Mnogi ukrajinski dronovi oboreni su u zraku ili su uništeni na tlu”, kaže stručnjak.

U završnoj fazi rata, sustavi protuzračne obrane Republike Gorski Karabah su stavljeni iz pogona, a Bayraktari su slobodno uništavali trupe Karabaha. Osim toga, Pašinjan Karabahu nije ni dao ove sustave, niti si imali išta slično, već su se oslanjali na stare sovjetske, ali i njih je bilo nedovoljno. Armenski premijer je za sve godine mandata uspio dopremiti samo jedan novi ruski sustav Tor, za aerodrom u Erevanu. Čak i Armenija nije imala ništa značajno, da ne govorimo o Karabahu, kojeg je Nikol Pašinjan praktički izdao i da nije oboren ruski helikopter, uz gubitak posade, pitanje je gdje bi se Azeri zaustavili. Te noću, samo pet sati nakon pogibije ruskih vojnika na jugu Armenije ili Azerbejdžana, nije jasno jer je oboren na samoj granici, nakon dva razgovora Putina, s Erevanom i Bakuom, rat je odjednom stao.

“Ali to je nemoguće u Ukrajini sve dok ruske zračne snage imaju zračnu nadmoć. Sposobnost Kijeva da koristi Bayraktare je ograničena", objasnio je Denisencev.

Smatra da u ovim uvjetima čak ni povećanje broja dronova neće utjecati na učinkovitost njihovog korištenja.

Denis Fedutinov, poznati stručnjak za bespilotne sustave, također napominje da je bilo mnogo izvještaja s ukrajinske strane o korištenju bespilotnih letjelica, “međutim, nisam vidio bezuvjetnu potvrdu tih činjenica”.

“Nakon rata u Karabahu pojavio se značajan propagandni učinak koji je, između ostalog, imao za cilj promociju tih dronova. To nije učinjeno bez sudjelovanja turske strane. Slika „superučinkovitog sustava“ bila je napuhana i relativno jeftina u usporedbi s američkim dronovima”, smatra Fedutinov.

Prema njegovim riječima, u istom Karabahu mnoge su operacije izvedene kopnenim sredstvima, odnosno topničkim i raketnim sustavima, a onda se to prikazivalo kao rezultat rada Bayraktara.

“Dronovi su bili više uključeni u nišanjenje neprijateljskog oružja i praćenje rezultata udara. Ali općenito, događaji u Karabahu predstavljeni su kao rat nove generacije, rat dronova i robota, gdje su dronovi za napad takoreći glavno sredstvo”, objasnio je sugovornik.

No, Ukrajina ne može značajno povećati broj dronova, “jer sve ovisi o sposobnosti turske strane da ih proizvodi”.

“Ovdje pitanje nije u količini, već u mogućnosti pokrivanja Bayraktara. Sam Bayraktar ne može voditi zračnu borbu zbog nedostatka projektila zrak-zrak, ne može osporiti zračnu prevlast i uništiti borbene avione. Ovo je oružje za udare po ciljevima na zemlji”, rekao je stručnjak iz Centra za analizu strategija i tehnologija.

Što se tiče potpunog uništenja ukrajinskih Bayraktara, to nije tako jednostavno, posebno s obzirom na ogromnu veličinu Ukrajine.

“U Ukrajini ima mnogo aerodroma. Bayraktar se može postaviti na jednostavnim, pa čak i napuštenim aerodromima i lako ga je prikriti. Stoga, uništiti ih sve odjednom na početku operacije nije tako lak zadatak”, rekao je Denisencev.

Uspješan rad ruskih trupa protiv turskih bespilotnih letjelica ilustrira podvig kapetana Alekseja Pankratova. Navodi se da je časnik od prvog dana specijalne operacije izvršavao zadaće pokrivanja zasebne motorizirane brigade od neprijateljskih zrakoplova. U njegovim akcijama, Pankratov je dobro usmjerenom vatrom oborio jedan Su-25 i tri Bayraktara ukrajinskih oružanih snaga, što je omogućilo sprječavanje zračnog napada na položaje ruskih motoriziranih snaga. Sljedećeg dana, divizije pod izravnim nadzorom Pankratova uništile su još dva Bayraktara.

Naravno, sve to ne znači da napadački dron kao sustav naoružanja u cjelini nema stvarnu borbenu vrijednost. I Bayraktari i drugi slični dronovi vrlo su učinkoviti, ali samo pod određenim uvjetima. Sudeći po onome što vidimo na bojnom polju, rusko zapovjedništvo je to uspjelo razumjeti. Primjer za to nije samo neslavna upotreba Bayraktara od strane Ukrajine, već i vrlo učinkovita uporaba ruskih bespilotnih letjelica protiv ukrajinskih vojnika.






3 komentara:

  1. Jedan me je moron (eno, cijeli mu je fejsbuk sad obljepljet ukrajinskim zastavama, naravno) uvjeravao da su Turci potpuno porazili Ruse u ratu u Karabahu.. Te općenito, da je ruska vojska za ništa, da je sve to stvar propagande.. To što Rusi u tom ratu nisu sudjelovali nije ga ni najmanje pokolebalo.. Vjerojatno sad misli da Putin u bunkeru razmišlja o samoubojstvu, zbog neminovnog poraza.. Jer čita "analitičare" poput Vlade Vurušića.. Jebiga, šta je babi milo to joj se i snilo.. Nadam se da će buđenje biti što brže i brutalnije.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. A što objašnjavati, kad je nekima, da izvineš, lakše staviti u g*zicu nego u glavu...

      Izbriši
  2. Ma ti dronovi su ništa drugo doli medijski hajp. Kao super napredno oružje od kojeg se nemoguće sakriti. Oni zaista mogu biti efikasni protiv slabih protivnika koji se koriste zastarjelom tehnikom poput spomenutih Armenaca ali protiv vojske opremljene sofisticiranim oružjem njihova efikasnost opada.

    OdgovoriIzbriši