četvrtak, 24. ožujka 2022.


„Ili ruske rublje za plin ili recesija i smrzavanje, birajte gospodo iz demokratske EU" 

Rusija je na sankcije Zapada odgovorila odlukom da će svoj plin prodavati samo za rublje. Moskva vješto tjera Europljane da sami izaberu – da prihvate nova pravila igre radi očuvanja svojih ekonomija ili da zatvore ruski plinski ventil radi geopolitike. Što će Europa učiniti u ovoj situaciji?

“Nema smisla da svoju robu šaljemo u Europsku uniju, u Sjedinjene Države i primamo plaćanje u dolarima, eurima i nizu drugih valuta. Stoga sam odlučio što prije provesti niz mjera za prijenos plaćanja – počnimo s ovim, s našim prirodnim plinom – za prijenos plaćanja za naš prirodni plin koji se isporučuje u takozvane neprijateljske zemlje to mora biti u ruskim rubljama. Odnosno, moraju se izbaciti iz upotrebe u takvim izračunima sve valute koje su same sebe kompromitirale”, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin.

Prema njegovim riječima, isporuke će se nastaviti u skladu s količinama i cijenama predviđenim ugovorima, ali u rubljama.

Vrijedi spomenuti da će one zemlje koje nisu podržale zapadne sankcije, posebice Kina, Bjelorusija, Turska, Srbija i druge, i dalje primati ruski plin u valuti navedenoj u ugovorima. Odluka je donesena u odnosu na neprijateljske zemlje - to je 27 članica EU, Velika Britanija, SAD, Kanada, Japan i Australija. Glavne isporuke plina idu u Europsku uniju, koja je podržala američke sankcije Rusiji i već je došla do točke rasprave o naftnom embargu.

“Suočeni sa neviđenim sankcijskim pritiskom na Rusiju i ovo je strateški ispravna odluka. Tako ćemo osigurati, doduše umjetno, veću potražnju za ruskom valutom, koje će neprijateljske europske zemlje tražiti da plaćaju prirodni plin koji se isporučuje iz Ruske Federacije”, kaže Aleksej Gromov, direktor energetike Instituta za energetiku i Financije.

“Konverzija europskih kupaca u rublje pri plaćanju plina jednaka je prodaji svih Gazpromovih deviznih prihoda na domaćem tržištu. Od siječnja, Gazprom mjesečno prodaje plin u vrijednosti od 9,5 milijardi dolara. Naravno, to će ojačati rublju, koja će postati sve traženija“, kaže stručnjak Financijskog sveučilišta pri Vladi Ruske Federacije i Fonda za nacionalnu energetsku sigurnost Igor Juškov.

Rublja je u srijedu odjednom ojačala prema dolaru i euru. Ruska valuta je vratila psihološki prag od 100 rubalja u odnosu na dolar. U srijedu je dolar pao čak na 94,99 rubalja, što je minimum od 2. ožujka, a euro na 108 rubalja. 16. ožujka je tečaj bio čak 132 rublje za dolar, a sada je 97,13.

Odluka Rusije o prebacivanju plaćanja za isporuku plina u rubljama umjesto u devizama zapravo je ultimatum.

“Ova odluka se ne odnosi samo na nove ugovore, već i na postojeće ugovore s Gazpromom, gdje je precizirano u kojoj valuti se sklapaju međusobne nagodbe, a to je u dolarima. Prijelaz na rublje zahtijevat će promjene u ugovorima s europskim tvrtkama. Rusija postavlja ultimatum: ili ćemo vam prodati plin za rublje ili vam ga uopće nećemo prodavati", smatra Igor Juškov.

Sada se Gazprom suočava s teškim pregovorima o svakom konkretnom dugoročnom ugovoru s europskim tvrtkama. Postoje dvije mogućnosti. Prvo, Europljani mogu priznati situaciju povezanu sa sankcijama Rusiji, uključujući njezine zlatne i devizne rezerve i banke, kao višu silu, sjesti za pregovarački stol s Gazpromom i promijeniti uvjete ugovora u smislu valute plaćanje zaliha.

Druga je mogućnost da Europska zemlja to smatra kršenjem ugovornih uvjeta i odbije platiti u rubljama. To znači kršenje sporazuma s Gazpromom i prekid isporuka ruskog plina. Ovo je najnegativniji scenarij za Rusiju.

“Ali s druge strane, to su veliki rizici za samu Europu, koja ne može potpuno odustati od ruskog plina i neće to moći učiniti barem u sljedećih nekoliko godina. Ovisnost europskih zemalja o ruskom plinu je najozbiljnija. Doslovno ga nema čime zamijeniti. Zato je odluka o prijenosu obračuna u rublje donesena za plin, a ne za druge energente“, kaže Gromov.

Napomenimo da je i Roscosmos naplatu svojih usluga isto preinačio u rublje, a sljedeći potez je zabrana izvoza urana u neprijateljske zemlje.

Ali što se tiče plina, ne postoji drugi plin na svijetu koji bi zamijenio ruski i to je činjenica koju je i sama Europa prisiljena priznati. Upravo je u srijedu njemački kancelar Olaf Scholz rekao da će Europa eliminirati svoju energetsku ovisnost o Rusiji, ali ako to učini odjednom, gurnut će EU u recesiju, riskirajući stotine tisuća radnih mjesta i cijele industrijske sektore.

“Vjerujem da je ovo apokaliptični scenarij kojim Sjedinjene Države vrše pritisak na Europljane da odbiju isporuku naših energetskih resursa”, rekao je potpredsjednik ruske vlade Alekdsandar Novak, odgovarajući na pitanje hoće li Europa potpuno ili djelomično odbiti rusku energiju, jer su to stvarni resursi o kojima ovisi ekonomski rast EU u postpandemijskom razdoblju.

Rusija opskrbljuje Europu s oko 200 milijardi kubnih metara plina, a EU troši oko 500 milijardi kubika.

“Definitivno ga nema čime zamijeniti. Ni za godinu, ni za tri, ni za pet godina”, kaže Novak.

Ali EU, naravno, neće biti zadovoljna ultimatumom Moskve. Gromov očekuje lavinu optužbi i pritisaka iz Europe. No, ruska strana očito računa na činjenicu da se većina europskih zemalja neće usuditi na ekonomsko samoubojstvo i da će pristati na nova pravila igre koja nameće Rusija.

“Ne može se reći da će sutra svi naši neprijateljski partneri stati u red za ruske rublje kako bi platili isporuku plina. U idućih sedam do deset dana slijedi težak period prilagodbe ovoj odluci. Moguće je da će neke zemlje s kojima Gazprom ima dugoročne ugovore zahtijevati njihov raskid. Koje će to biti, pokazat že vrijeme", ne isključuje Gromov.

Prema njegovim riječima, na to se mogu, primjerice, odlučiti zemlje čiji ugovor s Gazpromom prestaje u prosincu 2022., poput Poljske i Bugarske. Ali je Bugarska jučer priopćila da je „našla potrebne količine ruske valute za plin“.

 “Međutim, svaka od tih zemalja će se prilikom donošenja takve odluke suočiti s akutnim ekonomskim pitanjem: gdje naći drugi plin umjesto ruskog, kako bi osigurala svoje gospodarstvo? Ako dođe do prekida ugovora, odmah dolazi do nestašice plina u određenoj zemlji, povećanja cijena plina i dalje duž cijelog lanca, do poskupljenja svega. Jer energent utječe na cijeli lanac roba i usluga”, kaže Gromov.

Prema njegovim riječima, europske zemlje čeka težak politički i društveno-ekonomski izbor. Odbijanje plaćanja ruskog plina u rubljama će izazvati unutarnje ekonomske i socijalne probleme u određenim zemljama.

Vijest o odluci Rusije da prodaju plina neprijateljskim zemljama pretvori u rublje izazvala je porast cijena plina. Cijena travanjskih isporuka za plin dosegla je do večeri 1500 dolara za 1000 kubnih metara. Činjenica da je plin poskupio, ali nije dostigao nove rekorde, a cijena je bila i više od dvije tisuće dolara, neizravno ukazuje da tržište također ne očekuje da će cijela Europa odbiti ruski prijedlog trgovine u rubljama, ali ne isključuje da će se neke zemlje ipak odlučiti na to.

Austrijska naftna i plinska tvrtka OMV priopćila je kako će plin Rusiji plaćati u eurima prema sadašnjem ugovoru.

No bugarski ministar energetike Aleksandar Nikolov izrazio je spremnost platiti isporuku ruskog plina u rubljama. Prema njegovim riječima, u zemlji "postoji druga financijska strana koja može izvršiti transakciju u rubljama“. Konkretan scenarij plaćanja razmotrit će Bugarski energetski holding."

Njemačka plinska industrija izjavila je da je zbunjena Putinovom izjavom o prijenosu plaćanja za isporuku ruskog prirodnog plina u rublje, rekao je Timm Köhler, čelnik industrijskog udruženja Zukunft Gas.

U međuvremenu, šef odbora Bundestaga rekao je da je plaćanje plina u rubljama tehnički moguće, ali to će prisiliti EU da zaobiđe vlastite sankcije i potakne rasprave o embargu.

Za većinu Gazpromovih partnera, koji će pristati na nova pravila igre, postavlja se pitanje kako u praksi osigurati mehanizam za kupnju ruskog plina za rublje.

“Bit će potrebno osigurati kanale za nabavu rubalja od strane zapadnih partnera za plaćanje zaliha. Kako će se taj proces provoditi preko posredničkih banaka ili preko ruskih banaka? Te će transakcije vjerojatno biti izuzete od inozemnih sankcija, što je također važno za podršku ruskom financijskom sustavu suočenom s geopolitičkom konfrontacijom”, kaže Gromov.

"Moguće je da ruski plinski ultimatum nije povezan toliko s plinskim sektorom koliko sa željom da se Europljani natjeraju da odmrznu ukradene zlatne i devizne rezerve Središnje banke Rusije", ne isključuje Igor Juškov.

Osim gospodarskih ciljeva, ovim se podržava i financijski sustav, a onda Rusija može provoditi i geopolitičke. Odluka o prijenosu prodaje plina u rublje je povećanje uloga iz Moskve kako bi se ojačala vlastita pregovaračka pozicija o ukrajinskom pitanju, ne isključuje Juškov.

“Vidimo da se u ukrajinskoj priči strane kreću prema nekoj vrsti sporazuma koji će tome stati na kraj i postati početak za razvoj novih odnosa sa Zapadom. Jasno je da se pregovori ne vode u formatu Rusija-Ukrajina, već u formatu Rusija-Zapad, iako se to formalno odvija u obliku rusko-ukrajinskih sporazuma. Logično je da stranke dižu ulog i pokušavaju ojačati svoje pregovaračke pozicije uoči potpisivanja dokumenta”, ne isključuje Igor Juškov.

Uz sve to, visoke cijene i manjak goriva u Europi je doveo do lokalnih pobuna vozača kamiona i radnika prijevozničkih kompanija, a to nema veze s plinom i rubljama.

Javier Blas za Bloomberg kaže: "Manjak na europskom tržištu dizela je monstruozno velik. I sve je gore. Sve ukazuje na iznimno nestabilno tržište."

A sve zahvaljujući Bidenovim sankcijama, piše Zero Hedge, koji je iznio na desetine grafikona koji pojašnjavaju katastrofalnu situaciju u EU i Americi.

"Zapadne zemlje mogu biti prisiljene ograničiti ili uvesti racionalizaciju potrošnje motornog goriva", rekao je ruskim zastupnicima u srijedu potpredsjednik ruske vlade Aleksandar Novak, dok je u isto vrijeme gorivo u Rusiji pojeftinilo, iako je već bilo trećinu cijene od evropskog, možda i manje.

Za neke zaključke treba pričekati kraj tri summita danas u Bruxellesu, onaj NATO pakta, EU i zajedničkog sa zemljama partnerima poput Crne Gore, Albanije i Sjeverne Makedonije.

“Europski političari već danas trebaju objasniti svojim građanima do čega mogu dovesti njihove daljnje kratkovidne odluke”, rekao je Novak, ali se čini da ćemo večera slušati propagandu o „europskom i NATO jedinstvu u borbi protiv zloglasnog ruskog režima“.

 

Nema komentara:

Objavi komentar