utorak, 22. ožujka 2022.

Jučer je neonacistima Azova u tvornici Azovstal „grijanje upalio“ sustav TOS-1A, evo i  kako:

Kada je Ljudmila Pavličenko, najuspješnija sovjetska snajperistica koja je likvidirala 309 neprijateljskih vojnika, tijekom posjete u Washingtonu od prve dame Eleanor Roosevelt upitana: „Koliko je ljudi ubila?“, odgovorila je: „Nijednog, svi su bili fašisti“.

Isto možemo reći i za jučerašnju akciju ruske vojske u Mariupolju, gdje su raketnim sustavom TOS-1A doslovno spržili nepoznati broj neonacista pukovnije Azov. Ne treba liti krokodilske suze za ovim ljudskim otpadom, kojem je bilo ponuđeno da se predaju i da oni koji nisu počinili ratne zločine prijeđu na teritorij  pod kontrolom Kijeva. Zašto se nisu predali? Odgovor se nameće sam po sebi i zato možemo samo pozdraviti prvo djelovanje termobaričkog sustava TOS-1A Buratino.



Ali iskorištavajući neznanje europske javnosti, mediji su im utuvili u glavu da Rusi koriste "vakumske bombe" protiv stambenim blokovima u gradovima nastanjenim ukrajinskim civilima.

To je samo jedna od desetaka tisuća dezinformacija od početka rusko-ukrajinskog rata. Ukrajinci isti imaju ovo oružje, iako manje, koje se obično lansiran prijenosnim bacačima granata tipa AG. Ali ovo oružje se ne koristi protiv stambenih zgrada jer jedan projektil može izazvati požar koji onda zahvati cijelo susjedstvo.

Oružje se koristi u rovovskoj borbi, za neutraliziranje neprijateljskih boraca, zaštićeno izuzetno jakim utvrdama, kojima eksplozivna municija ne može ništa.

Na primjer, Rusi su ih koristili samo po položajima ukrajinske vojske u Donbasu, gdje su u posljednjih 8 godina izgrađeni jaki bunkeri otporni na eksplozive.

Reaktivni projektil koji sadrži takvo streljivo, jednom kada dođe blizu cilja, proizvodi malu eksploziju koja isparava i rasprši mješavinu goriva, u obliku zapaljivog oblaka. Detonacija drugog eksplozivnog naboja odgađa se dok se ne postigne optimalna koncentracija.

Dakle, kada se aerosol detonira na ovaj način, nastaje snažan udarni val, nakon čega slijedi masivno usisavanje kisika iz okolnog zraka i onda dolazi do intenzivnog sagorijevanja uz temperature od čak 1000 stupnjeva Celzijusa.

Po obrambenim položajima učinak termobaričke municije je nekoliko puta veći od eksplozivnog streljiva. Pogađa živu silu sklonjenu u bunkere, potom oružja, poput artiljerije ili rakete, kojima se iz utvrđenih područja koristio neprijatelj.

Rusija u Ukrajini ima sistem TOS-1 "Buratino", montiran na šasiju tenka T-72, koji ima 24 cijevi od 220 mm. Raspon djelovanja raketa iz lansera TOS 1 je između 400 i 3500 metara, lansirna kadenca 24 projektila je 7 do 15 sekundi. Površina pokrivena projektilom TOS 1, nije velika, oko 100 x 200 m. Sistem TOS-1 ima laserski telemetar koji mjeri udaljenosti do 20 km i centar za kontrolu vatre s balističkim mikroprocesorom, što ga čini izuzetno preciznim.

Korišten je i u Siriji, posebno u brdima Latakije, ali ne samo, gdje obično streljivo u planinama i prirodnim zaklonima, poput pećina, islamističkim militantima nije moglo ništa naštetiti.

Sada, kad su „bojovnici“ Azova odbili predaju, suočili su se s neminovnom sudbinom i nema potrebe žaliti ih. Plakati za njima je jednako kao plakati za borcima takozvane „Islamske države“. Iako je primjetno da su mnogi mediji i novinari, ali i Europljani ispranog mozga,  jako tužni zbog „vrele“ sudbine ovih „heroja“.



1 komentar:

  1. Proci ce jos jedno dva, tri tjedna da se to rijesi.Taman da se novi mit stvori...

    OdgovoriIzbriši