petak, 20. svibnja 2022.


Kakve veze imaju novi „Gladomor“ i izbacivanje Rusije i sustava SWIFT?

U Ukrajini slave još jednu „pobjedu“, iako će je za nekoliko mjeseci zvati novim „ruskim Gladomorom“. Naime, Europski parlament usvojio je odluku prema kojoj u roku od godinu dana roba uvezena u EU iz Ukrajine neće biti podložna carinama. Ukidanje carina se odnosi na uvoz industrijskih proizvoda, kao i voća i povrća.

Ova mjera "podrške" usko je isprepletena s britanskim ukidanjem carina 26. 04. 2022. na ključni ukrajinski izvoz, uključujući ječam, med, konzervirane rajčice i perad.

Još jednu ruku "pomoći" Ukrajini je pružio američki državni tajnik. Sjedinjene Države će joj osigurati 215 milijuna dolara pomoći u hrani, rekao je Anthony Blinken. Osim toga, predstavnici EU, Sjedinjenih Država i Kanade složno poručuju da će pomoći Ukrajini da sa svog teritorija iznese desetke milijuna tona žitarica.

Cijela šuma ruku "pomoći" pružila se do Ukrajine. U njima nema ničega, već poput pipaka preturaju po džepovima siromašne zemlje, oduzimajući joj hranu. 20 milijuna tona žitarica tržišne vrijednosti od oko 9 milijardi dolara posljednja je prilika Ukrajine da pobjegne iz kandži gladi. Ali prave gladi milijuna ljudi, na koju je osuđuju zapadni "partneri", time što odnose posljednje zrno iz silosa.

Istovremeno smo svjedoci razvoja ne medijske i rusofobne, već prave gladi u Ukrajini. A poanta uopće nije u tome da će se Rusija okriviti za nastalu krizu. Poanta su stvarne, a ne medijske posljedice onoga što se događa, a Ukrajina će to platiti ljudskim životima.

Novi The Economist je izašao s vrlo slikovitom naslovnicom. Na njemu nema naziva zemlje, ali "Ukrajina" se savršeno čita između redaka. Vrijeme je da se ukrajinski narod predomisli. Jer svi su u na brodu za čijim je kormilom poremećeni predsjednik s napudranim nosom, a taj brod ide ravno na hridine i kraj je više nego izvjestan.

U tom kontekstu raste rusofobna kampanja kako će Rusija biti odgovorna za glad u Ukrajini i cijelom svijetu. Istina, ovaj „cijeli svijet“ je opet onih 14% stanovništva kolektivnog Zapada, jer i ove godine rekordna ruska žetva ima kupce u Aziji, Africi, arapskom svijetu posebno i dijelom Latinskoj Americi, pa Treći svijet ne bi trebao osjetiti nestašice. Uostalom, Rusija ne može ni izvoziti na Zapad, jer uplate za žitarice i umjetna gnojiva, koje također traže EU i SAD, idu preko sustava SWIFT, a to bi bilo kao da im Moskva poklanja hranu ni za što, jer će im novac biti otet.

Zato je i pokrenuta operacija decentralizacije globalnog platnog sustava i zato nećete vidjeti krizu u ruskom financijskom sektoru.

Unilateralna hegemonija Sjedinjenih Država je nedvojbeno osporena, gdje se Rusija suprotstavlja proširenju NATO pakta, sprječavajući prije svega Ukrajinu, Gruziju i Moldaviju da se pridruže, a još nije jasno kolika je uloga Rusije u turskom odbijanju da se prime  Finska i Švedska. Ta je situacija izazvala zapadne reakcije, Washingtona i njegovih europskih saveznika, koji su nametnuli oštre sankcije Rusiji. Ali te su sankcija nametnute još od 2014., uključujući "militarizaciju" SWIFT-a, sustava svjetskog prijenosa komunikacija bankovnog sustava, uskraćivanjem njegove upotrebe ruskim bankama.

Sustav SWIFT ima funkciju obavještavanja korisnika kada su uplate poslane i pristigle, te pomaže u omogućavanju sigurne međunarodne trgovinske razmjene svjetskom bankarskom sustavu i njegovim agentima. Međutim, taj sustav ne bi trebao biti “militariziran, ni korišten u sporovima među narodima. Trebao bi ostati dostupan jer ga koriste ljudi preko svih granica.

Ipak, američke sankcije, a one koje uključuju SWIFT su nametnute protiv protiv Kube, Venezuele, Irana i Rusije, ozbiljan su signal ostatku svijeta da treba pronaći alternativne metode prijenosa komunikacija. To će učinkovito pridonijeti slabljenju američke dominacije, a Kina i Rusija prednjače u tome da dolar postane slabiji i da SWIFT na kraju postane lako zamjenjiv.

Društvo za svjetsku međubankovnu financijsku telekomunikaciju (SWIFT) omogućuje prijenos novca preko granica i ključ je globalnih američkih i zapadnih ekonomskih alata. Nastao 1973. godine i sa sjedištem u Belgiji, SWIFT povezuje 11 000 banaka i institucija u više od 200 zemalja. Šalje više od 40 milijuna poruka dnevno, ili oko 10 milijardi poruka godišnje, dok kroz njega trilijuni dolara mijenjaju vlasnika između pojedinaca, kompanije i vlada. Banke Sjedinjenih Država i EU su stvorile Swift kako bi zadržale kontrolu nad novcem, spriječile institucije da razvijaju vlastite sustave i spriječile bilo koga u svijetu da dirne u njihov monopolski status.

Ni SAD ni EU ne kontroliraju izravno SWIFT, čak i ako imaju značajan utjecaj na njegovo upravno tijelo, koje je, samo teoretski, podložno belgijskom zakonodavstvu. U zajedničkom je vlasništvu više od 2000 banaka i financijskih institucija, a nadzire ga Nacionalna banka Belgije, u partnerstvu s glavnim središnjim bankama diljem svijeta, američkim Federalnim rezervama i Bankom Engleske.

SWIFT je ustupio kontrolu, prije svega, američkoj administraciji, koja iz ovog sustava može „skinuti“ bilo koju osobu ili vladu i na taj način osakati gospodarstva suverenih nacija. U slučaju sankcija, onemogućuje isključenim bankama da izvršavaju transakcije svojih klijenata s inozemstvom, pojedincima ili kompanijama, da ispunjavaju obveze, primaju plaćanja za izvoz ili daju kratkoročne kredite za uvoz.

2015. Kina je, nakon zapadnih sankcija Iranu, Sjevernoj Koreji, Sudanu i Rusiji, te prijetnje da će ruskim financijskim institucijama uskratiti pristup SWIFT-u, osjećajući da se američka prijetnja približava, stvorila paralelni međunarodni sustav za razmjenu poruka pod nazivom CIPS. Cilj CIPS-a je olakšati korištenje juana kao međunarodne trgovačke valute i osigurati kvalitetnu razinu zaštite od sankcija, čime se smanjuje globalna dominacija dolara i jača ukupna dedolarizacija. Kina promovira CIPS sustav širom Azije, Afrike i Europe. I doista, preko 1280 financijskih institucija u 103 zemlje i regije spojilo se na sustav CIPS. Kineska valuta, juan, probija se među vodeće valute i zauzima četvrto mjesto u svijetu nakon britanske funte, eura i dolara. To je u ovom trenutku logični ruski i iranski partner, dvije specifične zemlje koje su bile i ostat će na vrhu američke liste sankcija.

Kada su SAD uništile nuklearni sporazum s Iranom 2018., čak je i EU počela razvijati vlastiti sustav financijskih poruka, Instrument za potporu trgovinskim razmjenama (INSTEX), kako bi europske kompanije izbjegle da budu zarobljene u protuzakonito nametnutim sankcijama Sjedinjenih Drava Islamskoj Republici.

Iako INSTEX ne može zaštititi institucije EU od američkih sankcija ako se bave Iranom i Rusijom, to je sustav koji će biti spreman za bolju eru, ali samo ako i kada se EU uspije osloboditi trenutne američke neokolonizacije. Stoga se ovaj sustav može smatrati mrtvim, a pitanje je hoće li ikada proraditi. Iako su zemlje EU mogle poslovati preko njega s Iranom, nikada se nisu usudile od straha od američke odmazde. Svaki daljnji komentar na ovu temu je suvišan, jer sko Ukrajinci budu umirali od gladi, zato  što im prijatelji sa Zapada odvoze žitarice, građani EU će se zbog „prijateljstva“ s upravom Joea Bidena suočiti s krizom kakva se ne pamti od Drugog svjetskog rata.

Zemlje koje su odbacile dominaciju SAD-a, poput Sjeverne Koreje i Irana, dugo su bile odsječene od SWIFT-a, kao i Venezuela od 2019. Ali zemlje s bogatim prirodnim resursima imaju tendenciju da se prilagode i pronađu načine zaobilaženja sankcija, kao što Iran čini više od četrdeset godina, ali ne bez dodatnih financijskih troškova i kašnjenja u transakcijama. No posljedice su očito vrijedne poteza kada SAD koristi SWIFT i druge oštre instrumente sankcija u pokušaju da slomi volju stanovništva i vlasti.

Nakon ukrajinskog rata i napada Zapada na Rusiju iz svih oružja, 26. veljače SAD, Europska unija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanada objavile su obvezu osiguravanja da se nekoliko ruskih banaka ukloni iz SWIFT-a.

Dana 2. ožujka EU je u koordinaciji sa svojim zapadnim partnerima, uključujući SAD i Veliku Britaniju, iznijela podatke o sedam ruskih banaka koje su isključene iz sustava SWIFT za razmjenu poruka. Sedam ruskih banaka uklonjenih iz SWIFT-a bile su Banka Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Banka Rusije, Sovkombank, Vnešekonombank (VEB) i VTB banka.

Kasnije su se sankcije širile, ali to sada nije ni bitno. Nedavno su u Rusiji izbrojali da je Zapad ruskoj vladi, kompanijama, organizacijama, bankama i pojedincima izrekao preko 10 000 sankcija. Ne uključuju sve SWIFT, ali ova brojka dočarava ludilo koje je zahvatilo zapadne vlade, a jedini razlog je njihova patološka rusofobija i želja za posjedovanjem ruskih resursa.

Ne, ove godine neće dobiti ni pšenicu, ni sunockret, niti bilo što drugo ako ne ukinu sankcije. To je uvjet Moskve, i on ne prejudicira obustavu kampanje u Ukrajini. Neće dobiti ni ukrajinsku pšenicu, onu iz silosa ni onu s polja, jer se s oslobođenih područja poljoprivrednici, poduzeća i kombinati registriraju na Krimu i imaju kupce za žetvu.

Što prije to shvate u Kijevu, tim bolje po njih, ali iskreno sumnjam da će se to dogoditi, kao što EU, velika Britanija i SAD neće promijeniti svoje politike sve dok ne shvate da je kriza dosegla granicu na kojoj je nemoguće kontrolirati.


 

3 komentara:

  1. Rusija krece u zakljucnu fazu denacifikacije. Kad oslobode jos Herson, Nikolajev i Odesu pa ako zeli i Transdnjestrska da se pridruzi, Ukrajini ce oduzeti najplodniju zemlju, vise manje svu vrednu industriju i odsece Kijev od mora, jos ovaj smrad sa celicane da stavi pred sud pa se moze proglasiti pobeda.

    Rubalj radi ko svajcarski sat, sankcije ko da ih nema, bune se Nikaragva, Mali, Argentina da najvecih ni ne nabrajam pa ce "medjunarodna" zajednica brzo doci na istinu. Sta se tice gladomora ni malo ne sumnjam u to da ce zapadna propagandna masina demonizirati Rusiju isto kao u slucaju gladi iz 30. godina proslog veka, ali to treba bez uznemiravanja ignorisati. Zito koliko treba dati da se nahrane Ukrajinci, ostalo uzeti kao vojni plen i delimicno prodati a delimicno razdeliti najsiromasnijim zemljama.

    OdgovoriIzbriši
  2. Bice isto zanimljivo videti gde ce krenuti dalje? Da li ce to biti okupirana Palestina da se pomoze jadnicima koje Jevreji preko sedamdeset godina sistematicki genocidiraju, Afrika gde se isto bude oslobodilacki pokreti i same vlade odjavljuju gostoprimstvo okupatorima, ili ce ojacati Venezuelu, Nikaragvu, Kubu? Potrebno je ostati u ofanzivi pa nek demoni razmisljaju, kako da odbrane sve te silovite protivudare, a to je sa obzirom na svetsku emancipaciju koju je pokrenuo predsednik sa ekipom nemoguce. Duh je izasao iz boce i tamo se nece vratiti.

    OdgovoriIzbriši
  3. https://www.rt.com/russia/555848-azovstal-surrender-liberated-military/

    The so-called “commander” of the Azov Nazis was taken away from the factory in a special armored car, due to the hatred of Mariupol residents and their desire for revenge against him for numerous atrocities.

    Ovo sudjenje treba da se emitira uzivo 24/7.

    OdgovoriIzbriši