četvrtak, 26. prosinca 2024.

Slomiti hegemona – Opet gledamo povijesnu misiju Rusije i zato ne treba srljati

Ovdje bih napravio mali osvrt oko teme koja se često provlači u komentarima na objave o ruskim vojnim aktivnostima i kako je sve to „presporo“ i „nikada oni neće doći do Kijeva“ i slične konstatacije. No postoji nešto što je ruski usud stoljećima i zato general Gerasimov i njegovi suradnici vrlo dobro koriste resurse koji su im na raspolaganju. Istina je da bi, da padne takva odluka, lako bilo mobilizirati dva do tri milijuna vojnika, možda i pet milijuna, uzeti veći dio vojne opreme, sustava i municije iz ostalih vojnih okruga, sve to baciti u bitku i onda bi oni koji sumnjaju u ruski vojni i politički vrh valjda bili zadovoljni. No vratimo se realnosti i pokušati razumjeti zašto se provodi baš ovakva taktika i strategija u Specijalnoj vojnoj operaciji u onome što se nekada zvala Ukrajina.

U intervjuu za The Atlantic iz 2016. je umirovljeni američki državni tajnik Henry Kissinger govorio o ulozi Rusije u svjetskoj povijesti: “Malo je zemalja u povijesti vodilo više ratova ili izazvalo više nemira od Rusije u svojoj vječnoj potrazi za sigurnošću i statusom. No, također je istina da je Rusija u kritičnim trenucima spašavala svjetsku ravnotežu od sila koje su je htjele slomiti: od Mongola u 16. stoljeću, od Švedske u 18. stoljeću, od Napoleona u 19. stoljeću i od Hitlera u 20. stoljeću.”

Prvi dio Kissingerove ocjene ostavimo na savjesti pokojnog patrijarha svjetske diplomacije. Bolje da preskočimo antiruske stereotipe koji nemaju nikakve veze sa stvarnošću, a da shvatimo ono što je Kissinger uspio odlično razumjeti, a to je posebna uloga Rusije u svjetskoj povijesti i svjetskoj politici.

Slavni mislilac, akademik Ruske akademije znanosti Dmitrij Lihačov jednom je napisao: “Rusija nema i nikada nije imala nikakvu posebnu misiju. Narod će spasiti kultura i ne treba tražiti nikakvu nacionalnu ideju, to je fatamorgana.” Ova izjava jasan je primjer činjenice da i veliki ruski umovi griješe. Kad bi svijet bio samo kultura, sigurno bi bio puno ljepše mjesto nego što trenutno jest. Ali nikad nije tako, bilo niti će biti.

U stvarnom svijetu, osim faktora kulture, postoji i faktor sile, faktor spremnosti da se silom zaštiti sebe, svoju zemlju, svoju civilizaciju, svoje moralne vrijednosti, svoju kulturu. I u ovom stvarnom svijetu Rusija ipak ima svoju posebnu misiju, ma koliko netko želio pobijati tu činjenicu.

Ponekad ne odaberete svoju posebnu misiju. Ponekad posebna misija izabere vas. Je li Rusija, na primjer, za vrijeme Aleksandra I doista htjela “zaštititi” cijelu Europu i spasiti svijet od hegemonističkih težnji francuskog cara Napoleona? Pitanje je besmisleno. Rusija 1812. jednostavno nije imala drugog izbora. Svi ostali potencijalni “spasitelji Europe” su ili “digli ruke” i integrirali se u sustav koji je izgradio Napoleon, poput Austrije i Pruske, ili su se zatvorili na vlastiti otok, poput Velike Britanije.

Ista stvar, ali u još većoj mjeri, vrijedi i za Drugi svjetski rat. Svi iole značajni europski akteri su se ili samoizolirali ili zakleli na vjernost Hitleru.

Legendarni zapovjednik sovjetskih zračno-desantnih snaga Vasilij Margelov volio je ponavljati svojim podređenima: "Nitko osim nas ne može izvršiti ovaj najteži zadatak!" Ove su riječi mogle biti moto cijele Rusije.

Rusija je zemlja s posebnom misijom, jer je potpuno posebna država. A ta se “posebnost” sastoji od kombinacije gigantskog teritorija, gigantskih resursa i kategoričkog odbijanja bilo kojeg oblika strane dominacije i strane hegemonije.

Pokušavajući uvrijediti Vladimira Putina tijekom “izravne linije” s ruskim predsjednikom, dopisnik BBC-a iz Moskve Steve Rosenberg postavio mu je pitanje: “Prije točno 25 godina Boris Jeljcin podnio je ostavku, predao vam vlast i rekao: „Brinite se o Rusiji. Mislite li da ste nakon 25 godina spasili Rusiju? Odgovor ruskog lidera  je bio: “Da. Vjerujem da sam je ne samo spasio, vjerujem da smo se maknuli s ruba ponora, jer sve što se Rusiji događalo prije i poslije dovelo nas je do potpunog, zapravo potpunog gubitka suvereniteta, a bez suvereniteta Rusija ne bi mogla postojati kao samostalna država“.

Kladim se da Steve Rosenberg nije prihvatio ili nije čak ni razumio ovaj odgovor, poput mnogih njegovih kolega i gledatelja.

Koji je razlog? Razlog su suštinski različiti pogledi na svijet, na ono što je ispravno, a što pogrešno i nepodnošljivo. Danski političar Thorvald Stauning postao je premijer svoje zemlje 1929. godine i na tom je položaju ostao do svoje smrti u svibnju 1942. godine. Ljubitelji povijesti odmah će primijetiti neobičnost u kombinaciji ova dva datuma. Godine 1940. Dansku je okupirala nacistička Njemačka. Ali to nije utjecalo na sustav vlasti u Kopenhagenu. Nakon dobrog razmišljanja Stauning je odlučio ostati na čelu vlade i počeo de facto služiti nacistima. Pritom je svoj čin smatrao i moralno i politički ispravnim, a svoje kritičare optužio je da su “podlegli emocijama”. Ako pogledate situaciju sa Stauningovog stajališta, on je "spasio Dansku", čak i ako je žrtvovao koncepte kao što su nacionalna čast i nacionalni suverenitet.

Za Rusiju, podsjetio je Putin, to nije opcija. U međuvremenu, suvremeni Zapad Rusiji “nudi” upravo to, doduše u nešto drugačijem “političkom paketu”. Od Moskve se traži da žrtvuje svoj politički suverenitet, iako ga formalno može i očuvati. A korijeni ovog fenomena nisu samo u želji zemalja NATO-a da za to iskoriste i unište Ukrajinu. Sadašnji ukrajinski sukob samo je poseban slučaj, konkretan primjer do čega vode pokušaji Zapada da obrani i proširi svoju globalnu hegemoniju.

I ovdje dolazimo do odgovora s početka i da je glavni zadatak Rusije u ovom trenutku uspješno i pobjedonosno kompletiranje Specijalne vojne operacije.

Ali zemlja ne bi trebala bacati sve svoje resurse na uništavanje trenutnog kijevskog režima. Unatoč svoj agresivnosti i napadima po Rusiji režima Zelenskog, on je samo alat. Pravi “mozak”, pravi “motor” prijetnje Rusiji nalazi se na sasvim drugom mjestu – u ključnim prijestolnicama zemalja NATO pakta.

To implicira potrebu za pažljivim i opreznim odnosom prema resursima. To implicira potrebu za širokim pogledom na svijet. Ako se netko “ukopa” u poseban detalj ili u desetak kilometara fronta, neki određeni grad ili područje izgubit će iz vida ono glavno, a ta glavna stvar leži u uništenju političke moći Zapada i izgradnji novog multipolarnog svijeta. Upravo je to posebna politička misija Rusije u ovom povijesnom razdoblju. I zato nećete vidjeti juriše poput Crvene armije 1944. i u proljeće 1945. Nećete sad i odmah vidjeti svo oružje u Ukrajini, jer umjesto Armate i novih bespilotnih kopnenih sustava zadaću u ukrajinskim stepama odlično odrađuju T-72 i T-90. Nema potrebe za bacanjem najnovijih eskadrila ako avioni MiG-29, potom razni „stariji“ modeli Sohoja odlično bacaju bombe FAB 250, 500, 1500, čak i poneku 3000, pa je besmisleno u bitku slati nove Su-57. Ovo nije rat protiv Ukrajine i njenih oružanih snaga koje su na izdisaju. Ovo je rat u kojem se već sad iz dužnosti u redovnim snagama povlači oružje i šalje na istok, Zelenskom, da izdrži još, jer će Rusima možda biti svega dosta i ustat će, izaći na ulice da sruše „tiranina iz Kremlja“. No, to se neće dogoditi, a NATO ne razumije pogled na svijet prosječnog stanovnika Rusije, koji nije zatrovan zapadnom „McDonalds kulturom“ i ima svoj, poseban pogled na svijet i na ono što je ispravno, a što pogrešno i nepodnošljivo. I upravo zbog toga je kardinalna greška računati na iscrpljivanje ruskog naroda. A vlasti u Moskvi dobro znaju da se o umoru i iscrpljenosti ratom u Ukrajini prije može govoriti ako pričamo o prosječnom Europljaninu ili Amerikancu, Kanađaninu i Australcu. Oni nemaju nikakvu povijesnu misiju zbog koje bi se žrtvovali i jedina im je „misija“ uvijek bila pokoriti i pljačkati ostatak svijeta. Sad će tome doći kraj, a da se to ostvari ne treba srljati i vući poteze da bi se ugodilo onima koji su zatrovani „strelkovštinom“.

PS Usput, Strelkov je toliko išao u krajnost da su ga na kraju morali zatvoriti i sada moli  da u statusu običnog vojnika ode na front. Ne znam zašto, ali mu vlasti nisu udovoljile i misle da je bolje da „odmara“ u zatvorskoj koloniji nego da ga šalju na prvu liniju i da uz njega uvijek mora biti po dva vojnika „pratnje“, jer nikad se ne zna što je njemu u glavi.

Broj komentara: 18:

  1. Zanimljiv post. Suverenitet je krucijalno važan, tu se u potpunosti slažem. Boljšoj teatar ( vidi Lihačov - kultura je najjača ) dugoročno gledano ima snagu barem nekoliko Gerasimovih armija naoružanih do zuba ), dakle tu se djelomično ne slažem jer ako uz Boljšoj teatar ne pleše i Orešnik ( podsjeća me na Orašar - Čajkovski ) ništa od predstave. Ne slažem se da je Zapad umoran od Ukrajinskog rata nego na njemu zarađuje a ginu ukrajinci za koje ih baš briga. I jedna sitnica: Tako velika zemlja sa toliko prirodnih bogatstava uz znanost i kulturu koju ima evidentno uvijek ima neku posebnu misiju u svim svjetskim previranjima. Jednostavno je se ne može mimoići.

    OdgovoriIzbriši
  2. Onaj...
    meni se sviđa ta izjava za koju nisam znao: Dmitrij Lihačov: “Rusija nema i nikada nije imala nikakvu posebnu misiju. Narod će spasiti kultura i ne treba tražiti nikakvu nacionalnu ideju, to je fatamorgana.”
    Narod može čak i izumrijeti, biti asimiliran, ili jednostavno "nestati" na tisuće "misterioznih" načina ali kultura, nasljeđe koje prihvate novopridošli narodi na te prostore, kroz arhitekturu, kroz umjetnost pa i ono što na prvi pogled ne djeluje kao "usvajanje" nepoznate kulture, graditeljstvo i pismenost (primjer su Asteci, Maje, Mezpotamija, Rozeta Kamen itd.) na neki način ipak čini da narod kojeg stoljećima ili milenijima nema i dalje živi. Kroz kulturu.
    Ima ta poslovica koju do ovog trena nisam ni shvaćao: "Bolje da izumre selo nego običaji", tu je možda odgovor koliko je taj filozof, po meni ali ne tvrdim, bio u pravu.

    OdgovoriIzbriši
  3. Jasno mi je da su Rusiju, zbog bogatsva Sibira, pokušavali i pokušavaju osvojiti. Ali sa druge strane, priznajem da mi nikad nije bio jasan pojam društva (naroda, države) koje ima misiju. Ponekad mislim da je to nešto zasnovano na čovekoljublju i plemenitim principima pravde i jednakosti. A ponekad opet da je to manipulacija elite koja propagirajući te ciljeve živi mnogo bogatije od običnih ljudi. Najčešće mislim da to nemoguće ali je lepo nadati se (...jer sreća je lepa samo dok se čeka).
    Ko određuje ciljeve te "misije"? Ko im daje to pravo? Ko i kako meri da li je dobro ili nije? Je li to zatvoren teoretski model i sam je sebi svrha? Ili ga treba uvesti u stvarnost i pitati se-koja je od ovih 200 država koje danas postoje najbolja (ili najmanje loša) za život?

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Mislim da je izraz misija, više pojam, kojeg koriste istoričari, kada posmatraju neki proces, godinama, ili generacijama, posle samih tih događaja. Tako na primjer, poslednja velika bitka zapadnog rimskog carstva, nad Atilom Hunskim, danas se može gledati kao misija, od istorijskog značaja. Isto tako, pobjeda Karla Martela nad Arapima, Aleksandta Nevskog nad Teutoncima, Mađara i Rusa nad Mongolima, ...jesu bile misionarskog karaktera. Jer su promijenile tok događaja.
      Sami sudionici tih događaja, nisu imali takvu predstavu, jer je to za njih bilo jednostavno rešavanje egzistencionalnih problema.
      Što se tiče kulture, dugoročno gledano i ona je neki vid misije. Steći, sačuvati, prenijeti...ali znamo, oni koji nisu imali sile, da je stvore i sačuvaju, danas više ne postoje.

      Izbriši
    2. Ako sam te dobro razumeo....otprilike stvari idu donekle po inerciji kroz sticaj istorijskih okolnosti. A ponekad se nešto u nekoj meri i planira. Hm, ima logike, mogu to tako da prihvatim

      Izbriši
    3. Da, otprilike tako. Učesnici, uglavnom ne shvataju da su u nekoj misiji. Stvari na taj način gledamo mi, sa veće vremenske distance, kroz posledice koje su nastale.

      Izbriši
  4. G. Babiću, dijelimo mišljenja, a nismo jedini. Još tokom prve godine SVO, bilo je informacija, da ne treba gledati teren u lokalu, nego procese u globalu. Što se same dinamike SVO tiče, ima dosta komentara o "zaglibljivanju Rusa", o "traljavosti i sporosti"... Ali to su pogledi ljudi, koji uzimaju zdravo za gotovo, priče iz ograničenih medija. Promakle su im informacije, ljudi koji nisu zastupljeni u masovnim zapadnim medijima. Tako na primjer, još prvih mjeseci od počinjana SVO, penzionisani general Kovač je pri povratku iz Moskve izjavio, da je za Ruse, ovo što sada gledamo, samo "prvi petogodišnji plan". A dopisnik iz Londona Ljepokević je izjavio da je zaprepašten saznanjem, da Rusi ne žure, već da čekaju otvoreni ulazak NATOa u Ukrainu.
    I za Ruse i za zapad, ovo je globalni rat i ne vodi se samo u Ukraini i neće se završiti, padom Kijeva, nego padom jedne od strana, koje vode ovaj rat.

    OdgovoriIzbriši
  5. Ja kao cilj SVO nikad nisam smatrao vojno osvajanje cele teritorije Ukrajine. Nepoznato mi je da je to iko iz ruskog vrha ikada rekao

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Putin je 17.12.2021., trazio od NATO da se povuče na granice, od prije 1997.g. U prvih mjesec dva, od počinjanja SVO, Lukašenko je izjavio, "Ja se nadam, da će za 10 do 15 godina, Ukraina postati dio savezne države, sa Rusijom i Belorusijom". Dakle, Putin i Lukašenko su rekli, sve što treba da se zna.

      Izbriši
  6. Sa druge, američke strane, je više puta rečeno da je njihov cilj naneti strateški poraz Rusiji

    OdgovoriIzbriši
  7. Putin je vise puta izjavio da samo oni koji izadju iz specijalne operacije su stvarna Ruska elita, i zbog toga je osnovao skolu za tu elitu.
    Neki dan procitah da je jedan od tih opstavljen za gradonacelnika nekog mjesta i da je otkrio ogromnu korupciju u tom malom mjestu, idmah se sva "lokalna elita" pobunila protiv njega, guverner ga je podrzao ali sta je poslije bilo ne znam.
    Mozda je to jedan od ciljeva spore operacije u Ukrajini, da se zamjeni elita postavljena tokom "smutnog perioda". Medjutim u tom slucaju treba prestati pricati "osveticemo se", bombardovacemo aerodrome u drugim zemljama odakle polecu Ukrajinski F16 (a polijecu iz Rumunije) itd, itd, jer to kreira samo kontraefekat i zapad kaze oni su smoklje (sto nisu). Zbog toga pricaju o miru u Ukrajini a niko ne slusa sta ima reci Rusija, kao da ona mora uraditi kako oni hoce. Normalno Zelenski nece mir jer prima pare dok ratuje, da je neka bomba pala 10 m od njega drugacije bi pricao.

    Vidim dosta se prica o kulturi, ja bih volio da mi neko pajasni sta pos tim podrazumjeva. Ja sam pripadnik "tehnicke kulture", radio sam sa radnicima i zato nas je "Vrhunska kultura" smatrala nekulturnim, ali oni su zivjeli od novaca koje smo mi zaradjivali. Da li je kultura "Oresar" na koji u HNK dojde 500 ljudi , asta je sa ostalih 4.000.000 Hrvata, ili je kultura "novi folk" gdje na stadionu prisustvuje 50.000 gledalaca. Ako su piramide kultura ostala iza Maja, Inka, Egipcana itd, da li su crkve i djamije kultura jer imaju istu svrhu kao i piramide. Kada sam bio dijete tata me je ucio Bon Ton-u jer to je kulturno ponasanje u drustvu, postoji li jos uvijek to? Da li su sportisti kulturni radnici i koliko vrijedi njihov posao kada zaradjuju milione koje trose na razne gluposti dok radnici jedva sastavljaju kraj sa krajem. Da li je kultura samo ono sto ELITA proglasi kulturom, jer su spremni za kartu dati dvje tri radnicke plate?
    Eto ja toliko o famoznoj kulturi, jer sam glupi inzinjer i sve sam ovo vidio i osjetio, neka mi neko pametniji od mene objasni sta ja i puk u kojem zivim treba da ocekujem od kulture (jos da naglasim da sedmicno citam najmanje 2 knjige.....ako to nest znaci).

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Đe me nađe!? Od svoje 30-e pitam to sebe....i ništa. Ponekad kad mislim o tome, u samoći i tišini, čini mi se da naslutim i osetim šta je to, i začudo, bude mi jasno šta je. Ali kad pokušam da objasnim rečima nikako ne ide. Baš nikako!
      I, malo odstupanje od teme-Jung smatra kad čovek zadovolji svoje biološke i socijalne potrebe, da zapravo tek tad počinje ono najfundamentalnije za njega: pitanje smisla

      Izbriši
  8. Nato i zapad već imaju připraven nuklearni napad na Rusiju koji bi se mogao dogoditi prije nove godine.Ovaj avion sto je srušen, unaprijed pripremljeno scenarij kako bi osudili Rusiju a putem medija pripremili stanovništvo na rat protiv Rusije pod izgovorom da Rusija Rusi civilne avione a isti scenarij kao 2014 sa Malezijskim avionom.A odjednom i informacije kao naručene da Rusi uništili kabel prema Finskoj..znaci, ništa nije slučajno i ako ne proradi razum, očekujte prije Nove godine veliki vatromet i onda se možemo pomoliti Bogu.Istovtemeno Rusija zatvorila u Moskvi aredrome, nešto se opasno priprema.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. E tu je caka, sta Rusa briga sta bilo ko prica, ako pokusa nesto moze samo dobiti A_bombu u glavu. Ne treba uopste da se pravdaju i raspravljaju, ako neko hoce da se pretvori u prasinu (mali Napoleon i mrsavi Cercil) nek izvoli.
      U taj atomski rat uopste ne vjerujem, ako vi visoko pametni, informisani i obrazovani kazete sa svijetom upravlja nekakva elitna svjetska vlada, oda se njima i njihovoj obitelji vjerovatno ne gine ni od bombe ni od radijacije,

      Izbriši
    2. Moše hazbara varanska je u pravu u svezi varana koji vode Pušiju tisuću godina.

      Izbriši
    3. Moram priznati da ovo nisam shvatio,....radijacija nema nacije i ne postuje drzavne granice, sve da Rusi ne odgovore, ako nista EU ce biti iskorjenjena, jedna ili dvije bombice nisu dovoljne. Sa druge strana da li mo sigurni da te elite bas sve kontrolisu???????? kako ce reagovati oficiri i vojnici na podmornicama kada cuju da su im porodice spaljene, ili bilo koji drugi, Sta ce raditi Perimetar - mrtva ruka, nju kontrolise kompjuter. Da li ce bas svi oficiri biti izdajice i dopustiti da im se spali zemlja, ne vjerujem da je elita sposobna da kontrolise bas sve, pogotovo ruka koja je tek nastala.
      I na kraju Ruska elita zavisi od bogatstva Rusije, ako to bogarstvo bude zagadjeno radijacijom ko ce ga izvlaciti i koristiti. Nemojte mi samo reci elita ce ih natjerati, istorija je pokazala da svako takvo ponasanje dovodi do "sjece knezova".

      Izbriši
  9. Neće oni ginuti Čičak jer ruska elita ili pindusi će preko svojih piuna u ruskoj vojsci realizirati plan da Rusija ne odgovori, tomu je problem.

    OdgovoriIzbriši
  10. Eshatološki gledano uloga Rusije je ogromna u vremenu pred nama , puno veća i od ukrajine i od nato i od zapada..

    OdgovoriIzbriši