nedjelja, 30. ožujka 2025.


Vladimir Putin: Mislim da ćemo na kraju ipak morati dokrajčiti ukrajinske snage (intervju)

Ima razloga za vjerovati da će ruske oružane snage dokrajčiti ukrajinske oružane snage. Rusija je spremna raditi na ukrajinskom pitanju s Europom, ali  "nas pokušavaju vući za nos" - Putin

▪️Rusija više neće činiti greške na temelju pretjeranog povjerenja u takozvane partnere.

▪️Predsjednik je predložio raspravu o uvođenju privremene uprave u Ukrajini pod pokroviteljstvom UN-a i niza zemalja kako bi se tamo održali izbori.

▪️Ruske trupe su oslobodile 99% teritorija LNR.

▪️Trump iskreno želi okončanje ukrajinskog sukoba.

▪️Rusija je za rješavanje sukoba mirnim putem, ali pod uvjetom da se uklone uzroci.

▪️Rusija želi osigurati svoju sigurnost za dugoročnu povijesnu perspektivu.

▪️Rusija će raditi sa svim partnerima koji žele olakšati rješenje ukrajinskog pitanja.

▪️Civilna vlast u Ukrajini sada nije legalna jer nije bilo predsjedničkih izbora.

▪️Problem je što "nacisti" imaju veliki utjecaj u Ukrajini.

"Azov" i druge nacionalističke jedinice stječu de facto vlast u Ukrajini.

▪️Rusiji je nejasno s kim nešto potpisati u Ukrajini, jer će “sutra doći drugi lideri”.

▪️Ruska Federacija je predložila da se sva pitanja oko Ukrajine riješe mirnim putem i 2022.

▪️Rusija pozdravlja rješavanje sukoba u Ukrajini mirnim putem, “samo ne na naš račun”.

▪️Rusija ima stratešku inicijativu duž cijele crte bojišnice.

▪️Ruska ekonomija i financije su u stabilnom, zadovoljavajućem stanju, iako novca uvijek nedostaje.

▪️Rusija je četvrta zemlja u svijetu po gospodarstvu nakon Kine, Sjedinjenih Država i Indije, ostale su niže.

▪️Britanija se ponaša agresivno prema Rusiji, ali njihovo gospodarstvo je 9-10 u svijetu i imaju malu vojsku.

Vladimir Putin posjetio je ovih dana nuklearnu podmornicu Arhangelsk i pregledao središnje zapovjedno mjesto krstarice, kabinu posade i skladišta naoružanja, a razgovarao je i s osobljem.

 

Na brodu su Vladimira Putina pratili predsjednički pomoćnik Aleksej Djumin i glavni zapovjednik mornarice Aleksandar Mojsejev, a zapovjednik broda Aleksandar Gladkov dao je objašnjenja.

Nuklearna podmornica Arkhangelsk projekta 885M Yasen-M je najnovija višenamjenska nuklearna podmornica 4. generacije. Nositelj je svih vrsta mornaričkog raketnog naoružanja, sposobnog učinkovito gađati i morske i obalne ciljeve. Arhangelsk je ušao u službu ruske mornarice 27. prosinca 2024. Posada broda sada je završila osnovni ciklus obuke i spremna je za izvršavanje misija na moru.

* * *

V. Putin:  Dragi drugovi, dobra večer! Drago mi je što vas sve mogu pozdraviti. Lijepo je još jednom posjetiti nosač raketa kao što je vaš, u principu ovo je nosač raketa. Nikada nisam bio u takvoj kao vaša. Bio sam na drugim podmornicama, vjerojatno znate, sudjelovao sam u vježbama. Ali što se tiče vašeg broda, to je posebna stvar - to je potpuno novi brod.

Gledajte, počeli smo raditi 2015., porinuli 2023., a 2024. je stavljen u službu Oružanih snaga i Mornarice. Za tako složene proizvode, recimo, to su jako dobri rokovi, a sve je na najmodernijoj razini.

Danas smo vidjeli još jedan takav brod, porinut u vodu. U osnovi je isti, ali ima i "Cirkone", što je posebno lijepo. Jer “Cirkone” već u određenoj mjeri možemo svrstati u oružje od strateške važnosti. Koji je domet Cirkona? 1200, zar ne?

Odgovor:  Dvije opcije, postoji i jedna malo veća.

V. Putin:  Da, razumijem. No ipak, s obzirom na snagu ovog oružja, njegovu preciznost i brzinu kretanja do cilja, ono se svakako može svrstati u sustave koji izvršavaju strateške zadaće.

Općepoznata je uloga mornarice. Rusija je stoljećima bila moćna pomorska sila i mi ćemo učiniti sve da zadržimo taj status, gradit ćemo nove površinske i podmorničke brodove, poboljšavat ćemo njihove karakteristike. Moraju zadovoljiti zahtjeve današnjice i moraju, naravno, biti borbeno spremni, učinkoviti i u neposrednoj – u punom smislu te riječi – povijesnoj perspektivi, jer to oružje, koje mora služiti zemlji mnogo desetljeća, čini temelj naše strateške sigurnosti.

Učinit ćemo sve za to, kao što ćemo učiniti sve da osposobimo stručnjake poput vas. To su jedinstveni ljudi, oprostite na izrazu. To zahtijeva poseban karakter, spremnost za izvršavanje bilo kakvih zadaća za osiguranje sigurnosti zemlje. To si ti, u to uopće ne sumnjam. Tradicije naše mornarice uspostavljene su dugo vremena i poštuju se. A bratstvo mornaričkih oficira i vojnika, posebno podmorničara, ima posebnu kvalitetu, poseban karakter.

U principu, želim vam čestitati što ste raspoređeni da služite upravo u ovom objektu – najsuvremenijem, najopremljenijem, osposobljenom za obavljanje najrazličitijih zadaća. Vi to znate bolje od ikoga, ali ovo je pitanje vrlo, vrlo važno. Može djelovati protiv površinskih ciljeva, podvodnih ciljeva i nepokretnih ciljeva na zemlji. Općenito, vjerojatno je teško nabrojati ili imenovati zadaće koje nosači projektila i brodovi ove vrste ne mogu izvršiti - oni mogu sve. I nastavit ćemo sve to poboljšavati. Upravo smo razgovarali s vašim zapovjednikom. Sve mora zadovoljiti zahtjeve današnjice i sutrašnjice. Moramo gledati u budućnost.

Drago mi je što te vidim. Čestitam što ste ovdje. I čestitam, kao što sam upravo rekao gore, čestitam svim mornarima na današnjem događaju - na porinuću nove podmornice, iste klase, "Perm".

Ako imate nešto što biste htjeli pitati, rado ću odgovoriti na svako vaše pitanje. Molim.

 

A. Mojsejev:  Druže vrhovni zapovjedniče, dopustite mi da dam riječ zapovjedniku.

V. Putin:  Da, naravno.

A. Gladkov:  Želio bih reći nešto o našoj, da tako kažem, izložbi: četiri podmornice, sve pod nazivom "Arhangelsk".

Prvi bojni brod, Arhangelsk, prebačen je sovjetskoj mornarici kao odšteta 1944. i služio je pod imenom Arhangelsk od 1944. do 1949.

Sljedeći brod koji je nosio ime Arhangelsk bio je K-525. To je bila vodeća podmornica Projekta 949, koja je služila u našoj mornarici do 1996. Nakon toga je naziv "Arhangelsk" prebačen na tešku nuklearnu raketnu podmorničku krstaricu TK-17 "Arhangelsk". Vi je poznajete. I sukladno tome, postali smo četvrti - brod 885. projekta "Jasen".

I. Lakomkin:  Dragi Vladimire Vladimiroviču! Zapovjednik divizije za preživljavanje, kapetan-poručnik Lakomkin. Članovi posade ponosni su na svoju pripadnost slavnim Oružanim snagama Ruske Federacije. Posada trenutno prolazi borbenu obuku i priprema se za izvršavanje važnih zadaća na moru. Sve teče po planu i uvjeren sam da će posada i naš krstaš uspjeti izvršiti postavljene zadaće u dogovoreno vrijeme.

Krstarica ove generacije je naš ponos zbog činjenice da je malo zemalja u svijetu sposobno stvoriti tako ozbiljno i moćno oružje. Recite mi, molim vas, kakvi su budući izgledi i planovi za razvoj mornarice naše zemlje?

V. Putin:  Ne brinite, već sam rekao da smatramo da je mornarica jedno od glavnih jamstava državne sigurnosti, strateške stabilnosti u svijetu u cjelini, budući da imamo određenu stratešku ravnotežu sa Sjedinjenim Državama, i mi ćemo se prema tome odnositi s najvećom pažnjom, učinit ćemo sve na vrijeme.

Naravno, uvijek je bilo puno pitanja i problema. Rusija je kopnena sila, ogroman teritorij, ali nije slučajnost da su od vremena Petra I položene tradicije brodogradnje i mornarice. U principu, one su postojale i prije, ali Petar ih je jednostavno postavio na sasvim nove temelje. I učinit ćemo sve da ovu komponentu ruskih oružanih snaga ne samo očuvamo, već i ojačamo.

Upravo smo svjedočili porinuću pete krstarice "Jasen-M". Planirana je izgradnja još pet takvih brodova, plus još tri broda Borej-A. Ali naši planovi za izgradnju oružanih snaga i mornarice nisu ograničeni na ovo. Postoje planovi za izgradnju površinskih brodova i strateških nosača projektila.

Neću sada u detalje. Imamo različite poglede, različite pristupe što i kako trebamo raditi ovdje. Ali sve to, svi ovi sporovi između znanstvenika, dizajnera, Oružanih snaga, između raznih poduzeća – sve je to pozitivan proces koji ima za cilj odabir najboljih, optimalnih opcija za razvoj flote. To ćemo i učiniti.

Neću sada ulaziti u detalje, iako sam udubljen u te detalje. Zapovjednik zna da se ne sastajemo tako često, trebali bismo se sastajati češće, ali sastajemo se redovito, svi ti sporovi traju, ali i odluke su konačne. Ne prilagođavamo samo svoje pozicije; nego se tijekom tih rasprava donose odluke o razvoju flote. Dugoročne su, dugoročne, za desetljeća koja dolaze - do 2050. i dalje.

Sada se po mojim naputcima izrađuje strategija razvoja Mornarice, te Program izgradnje površinskih i podmorničkih brodova do 2050. godine, tako da ćemo raditi zajedno s vama.

Ovo govorim bez ironije. Zašto? Jer način na koji teče operacija – u ovom slučaju brodovi – također određuje odluke o budućim razvojnim planovima. Stoga se jako nadam da kada budete služili ovdje, ako nešto primijetite, razmislite o nečemu, molim vas, samo će nam biti drago čuti vaše praktične komentare.

I. Lakomkin:  Hvala.

V. Putin:  Molim.

A. Frolov:  Druže vrhovni zapovjedniče! Zapovjednik jedinice borbene veze kapetan trećeg ranga Frolov.

Zadaće koje mi podmorničari obavljamo od velike su važnosti za sigurnost države. Ali također razumijemo da je glavni zadatak sada, za sve nas, za zemlju u cjelini, postizanje ciljeva Specijalne vojne operacije.

Možete li dati svoju ocjenu aktualnih događaja i tijeka Specijalne vojne operacije?

V. Putin:  Naravno. Ukratko ću reći: postupno, ne tako brzo kako bi netko želio, ali ipak ustrajno i sigurno idemo prema ostvarenju svih ciljeva zacrtanih na početku operacije. Ali htio bih početi s nečim drugim.

Htio bih reći da mi nismo bili autori i inicijatori početka neprijateljstava. Počele su nakon državnog udara u Ukrajini 2014. godine, koji su podržale zapadne zemlje. I nakon toga su zapravo počele vojne akcije na jugoistoku Ukrajine.

Osam godina mi pokušavamo ta pitanja, te probleme riješiti mirnim putem. Bili smo prisiljeni uzeti Krim i Krimljane i Sevastopoljce pod svoju zaštitu; proveli smo jako dugo vremena i uporno pokušavajući riješiti pitanja vezana za Donbas i Lugansk mirnim putem.

Kako se kasnije pokazalo, to sada svi dobro znaju, i ukrajinske vlasti i zapadni kustosi, oni su nas, zapravo, vukli za nos, nažalost. Bivši čelnici koji su tada vodili neke od vodećih zapadnih zemalja, posebice bivši francuski predsjednik Hollande i gospođa Merkel, bivša njemačka kancelarka, izravno su izjavili, javno i bez srama, da im Sporazumi iz Minska trebaju samo kako bi dodatno naoružali ukrajinski režim i pripremili ga za vojnu akciju protiv nas. Ali osam godina su ljudi koji su živjeli na području Donbasa, Luganska i Donjecka bili podvrgnuti genocidu u doslovnom smislu te riječi. Zapadni kustosi ukrajinskog režima to su radije ignorirali. To nas je natjeralo da oružanim sredstvima pokušamo zaustaviti rat koji je počeo 2014. godine. Nismo mi to započeli.

Čak, usput, kada je oružani sukob dosegao tako vruću fazu 2022., i dalje smo predlagali da se sva pitanja riješe mirnim putem. Štoviše, o tome sam već mnogo puta govorio; s Ukrajinom smo se dogovorili kad su se vodili pregovori u Istanbulu. Inače, postigli smo dogovor i o onim pitanjima koja se sada vrlo često postavljaju, a tretiraju se kao nerješiva ​​ o pitanjima denacifikacije i demilitarizacije. Oko tih pitanja smo se  suštinski složili. Sve je to pisalo u nacrtu ovog dokumenta. Izvadak iz ovog dokumenta parafirao je šef pregovaračke skupine s ukrajinske strane. Parafirali su i potpisali, znači sve je bilo u redu.

Tada su – također je poznato – iz Europe, posebice iz Velike Britanije, stigli njihovi kustosi, bivši premijer gospodin Johnson, koji je uvjerio ukrajinsko vodstvo da je potrebno nastaviti oružanu borbu do posljednjeg Ukrajinca, s ciljem nanošenja strateškog poraza Rusiji.

Vjerojatno je zaboravio da postoje grupe poput vaše i resursi poput vaše podmornice. Očito je zaboravio, ili uglavnom ne razumije, što je ruski narod, što je u dušama i srcima naših ljudi kada je u pitanju sigurnost domovine.

Što se danas događa, u principu je također jasno. Na cijeloj liniji borbenog dodira naše postrojbe drže stratešku inicijativu. Nedavno sam rekao “dokrajčit ćemo ih”,  i ima razloga vjerovati da ćemo ih dokrajčiti. Mislim da sam ukrajinski narod prvo mora shvatiti što se događa.

Činjenica je da naše oružane snage uzimaju maha i djeluju sve učinkovitije. O tome nam može govoriti i izravni sudionik vojnih operacija, general major Mihail Jevgenijevič Gudkov.

Zapovijeda 155. brigadom marinaca Pacifičke flote. Brigada je jedna od najboljih, po mom mišljenju, u Oružanim snagama. Prema riječima ministra obrane, načelnika Glavnog stožera, ono što je postigao general major Gudkov treba prenijeti i na druge jedince Oružanih snaga, a prije svega, naravno, na one Mornaričke pješadije, koje se, u cjelini, izvrsno bore. Izvrsno, mogu reći. Vidite, bez ikakvog pretjerivanja spadaju u elitu Oružanih snaga na isti način kao i padobranci, na isti način kao i specijalne postrojbe.

Iako moram napomenuti da sam danas, neposredno prije dolaska slušao posljednje izvješće načelnika Glavne komande, i druge jedinice Oružanih snaga su dobile jako dobar zamah.

Što se tiče marinaca, rekoh već, bore se izvrsno. A budući da ministar i načelnik Glavne komande smatraju da Vaše iskustvo treba prenijeti i drugim postrojbama, odlučio sam Vas premjestiti na drugu dužnost i povećati Vašu razinu odgovornosti. Imenovani ste zamjenikom zapovjednika ruske mornarice.

M. Gudkov:  Da, druže vrhovni zapovjedniče.

V. Putin:  Molim vas, sjednite. Vaše područje odgovornosti uključivat će zapovijedanje svim marincima mornarice i svim raketnim i topničkim obalnim snagama.

Zadatak je jednostavan, iako širok: unatoč činjenici da se svi marinci pokazuju na najbolji mogući način, sve te snage treba dovesti na razinu borbene spremnosti i učinkovitosti na koju ste doveli 155. brigadu marinaca Pacifičke flote.

Osim toga, Generalštab odobrio je program preustroja Marinske pješadije, pa ćemo od brigada ćemo postupno stvarati divizije. Ove godine dvije divizije, uključujući 155. brigadu, iduće godine još dvije divizije, a godinu nakon toga ćemo napraviti još jednu diviziju.

Riječ je o velikom pothvatu, koji će biti povezan prvenstveno s organizacijom borbene obuke, uzimajući u obzir vaše borbeno iskustvo tijekom zapovijedanja i vođenja 155. brigade mornaričke pješadije Pacifičke flote. Moramo razmišljati o organizacijskim promjenama, jer se brigade pretvaraju u divizije. Moramo razmišljati o oružju, o sredstvima komunikacije i tako dalje, i tako dalje. To je u principu jako puno posla.

Malo kasnije ću vam reći što treba učiniti u narednim danima. Zapovjednik je podržao ovaj prijedlog, tako da se nadam da će vam sve uspjeti, a u to i ne sumnjam. Želim ti puno sreće.

Što se tiče situacije na liniji dodira. Želio bih još jednom ponoviti, naglasiti da je duž cijele crte bojišnice strateška inicijativa u potpunosti u rukama ruskih oružanih snaga.

Luganska Narodna Republika oslobođena je 99 posto teritorija, a Donjeck, Herson i Zaporožje preko 70 posto. Naše trupe, naši momci idu naprijed i oslobađaju jedan teritorij za drugim, jedno naselje za drugim svaki dan.

I.Domnin:  Dragi Vladimire Vladimiroviču! Podoficir druge klase Domnin. Danas je pozornost svijeta usmjerena na pregovore između Rusije i Sjedinjenih Država. Odjednom smo počeli voditi dijalog i približavati se glavnom suparniku. Želio bih, ako je moguće, iz prve ruke saznati kako tiču ​​pregovori i, eventualno, njihove rezultate.

V. Putin:  Ne obraćajte pažnju na to, samo služite, obavljajte svoju dužnost.  (Smijeh…)

Sve u svemu, to je šala. Razumijem da svi u svijetu i kod nas, svi ljudi to pomno prate. S tim u vezi, želio bih reći – prvo – da, po mom mišljenju, novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Država iskreno želi okončati ovaj sukob iz više razloga – neću ih sada ni nabrajati, ima ih mnogo. Ali, po mom mišljenju, to je iskrena želja.

Jasno je da je sukob o kojem sam govorio i kojemu sam samo ukratko opisao ono što se događalo u nedavnoj prošlosti još uvijek složen i zahtijeva pažljivu raspravu i pristup.

Mi smo za to da se sva ta pitanja rješavaju mirnim putem, a ja sam samo rekao da smo od samog početka poduzeli i prvo, i drugo, i treće.

Stoga smo za rješavanje tih pitanja mirnim putem, ali otklanjanjem uzroka koji su doveli do sadašnjeg stanja. Moramo, naravno, osigurati sigurnost Rusije u dugoročnoj povijesnoj perspektivi. Pozdravit ćemo svaki korak ka rješavanju ovog problema i surađivat ćemo sa svim partnerima koji tome teže. Nisu samo Sjedinjene Države, to je i Narodna Republika Kina, to je Indija, Brazil, Južna Afrika, sve zemlje BRICS-a i mnoge druge, na primjer, uključujući Demokratsku Narodnu Republiku Koreju, s kojom imamo sporazum, postoji Članak četiri, puno je rečeno o tome kako i što trebamo raditi, podržavati jedni druge. U tijeku je i rad s ovom zemljom u vojno-tehničkoj i vojnoj sferi.

Inače, spremni smo i za suradnju s Europom, samo se ponašaju nedosljedno i stalno nas pokušavaju vući za nos. Ali nema veze, već smo navikli. Nadam se da nećemo pogriješiti zbog prevelikog povjerenja u naše takozvane partnere.

Ali generalno tamo postoji problem o kojem oni pričaju, ali usput, a i ja sam pričam o tome. Od čega se sastoji? Radi se o tome da su takozvani nacisti, kako ih nazivaju u samoj Ukrajini, nacionalisti – ljudi neonacističkih stavova, imali jako veliki utjecaj u zemlji, u Ukrajini, od samog početka nakon raspada Sovjetskog Saveza, i nismo mi to tek tako izmislili. Ono što je zanimljivo je da se i sada toga malo tko sjeća.

Još 2017. godine isti taj američki Kongres unio je amandman na zakon koji zabranjuje financiranje, podržavanje i bilo kakav odnos s postrojbom poput Azova, a američki zakonodavac je tu paravojnu organizaciju izravno nazvao terorističkom i antisemitskom.

Štoviše, iako ga Senat tada nije podržao, godinu dana kasnije, mislim dvije godine kasnije, inicijatori ovog zakona, a među njima je bio i najstariji član američkog Kongresa, ipak su podržali ovaj zakon i Kongres ga je usvojio. Američki Kongres ovu je organizaciju nazvao terorističkom, antisemitskom i neonacističkom.

Ali od tada se ništa nije promijenilo. Ostali su isti kakvi su bili. Što se, u biti, promijenilo? Ništa. Što se dogodilo? A 2022. godine State Department je, pozivajući se na činjenicu da se ova formacija, Azov, pridružila ukrajinskim oružanim snagama, odlučio da im je – očito je tamošnji zakon tako strukturiran – moguće pružiti pomoć. To što je integriran u oružane snage Ukrajine, u biti nije ništa promijenilo. Njihovi pogledi, njihovi postupci, sve je ostalo isto kao i na početku.

A sada, čak i više od toga, sada planiraju ojačati te jedinice, uključujući i Azov, te od njih stvoriti divizije. To znači da takvi ljudi stječu sve više oružja, sve više pristaša, a druge stavljaju pod oružje, namećući im svoje stavove.

Čemu to vodi? To dovodi do činjenice da civilne vlasti danas zapravo nisu legalne ni u skladu s ustavom Ukrajine. Tamo nisu održani predsjednički izbori, a ustav je strukturiran na način da sve imenuje predsjednik, uključujući regionalne vlasti, imenuju se guverneri i tako dalje. Ako je on sam nelegitiman, onda su i svi ostali.

Dakle, u uvjetima te stvarne nelegitimnosti, neonacističke skupine dobivaju dodatno naoružanje i regrutiraju nove ljude u svoje redove. Čemu to vodi, čemu bi moglo dovesti? Tome da je stvarna moć u njihovim rukama. A to pak znači da je još uvijek nejasno s kim potpisivati ​​koje dokumente, i dalje je nejasno kakvu moć imaju, jer će sutra doći drugi lideri, koji će proći izbore i reći: Ne znamo tko je to potpisao, doviđenja.

Poanta čak nije ni u tome, nego je poanta u tome da te neonacističke formacije – kao što je Azov, a ima ih još – zapravo počinju vladati zemljom. I postavlja se pitanje što učiniti, kako s njima pregovarati?

Istina, u takvim slučajevima međunarodna praksa ide dobro poznatim putem: u okviru mirovnih aktivnosti Ujedinjenih naroda već je nekoliko puta bilo takozvanog vanjskog upravljanja, privremene uprave. Tako je bilo u Istočnom Timoru, mislim, 1999. godine, tako je bilo u nekim dijelovima bivše Jugoslavije, tako je bilo u Novoj Gvineji. Općenito, takva praksa postoji.

I u principu, naravno, bilo bi moguće, pod pokroviteljstvom UN-a, sa Sjedinjenim Državama, čak i s europskim zemljama, i naravno s našim partnerima i prijateljima, razgovarati o mogućnosti uvođenja privremene uprave u Ukrajini. I za koju svrhu? Kako bi se održali demokratski izbori, kako bi se na vlast dovela sposobna vlada koja uživa povjerenje naroda, a zatim s njima krenuli u pregovore o mirovnom ugovoru, potpisali legitimni dokumenti koji će biti priznati u cijelom svijetu i koji će biti pouzdani i stabilni.

Ovo je samo jedna od opcija, ne kažem da nema drugih. Ne, postoje. Sada jednostavno nema načina da se sve posloži na svoje mjesto, a možda je čak i nemoguće sve postaviti na svoje mjesto, jer se situacija brzo mijenja, ali ovo je jedna od opcija. I takva praksa postoji u radu Ujedinjenih naroda; Već sam naveo neke primjere.

Ali općenito, pozdravljamo rješavanje svakog sukoba, uključujući i ovaj, mirnim putem. Samo ne na naš račun.

A. Beljajev:  Mi, posada broda, većinu vremena provodimo na moru, daleko od obitelji. Dok smo na moru, čekaju nas naše obitelji koje žive u zatvorenim gradovima koji su znatno udaljeni od regionalnog centra, od velikih gradova.

Želio bih vam zahvaliti na brizi za dobrobit naših obitelji i zamoliti vas da nam kažete što se planira za razvoj infrastrukture zatvorenih gradova.

V. Putin:  Danas smo razgovarali o tome, zapovjednik je bio prisutan i vidio je to.

Znate, generalno danas, hvala Bogu, naše gospodarstvo, državne financije su, najblaže rečeno, u zadovoljavajućem stanju i sve je stabilno – i u sferi državnih financija i u sferi gospodarstva u cjelini.

Ali novca nikad dosta. Nema toga, ne sjećam se u svim godinama mog rada da je itko tko vodi financije i gospodarstvo rekao “to je to, ne znamo što ćemo s ovolikim novcem”. To se ne događa. Istina, kada su bile visoke cijene nafte i tako dalje, imali smo sredstva koja smo stavljali u rezerve, nazivali su ih različitim imenima – ma, nema veze.

Ali sve u svemu, čak i kada rezerve stavimo na stranu, one još uvijek nisu bile dovoljne. Dopustite mi da objasnim: jer ako ne stavite novac u rezerve, tada nastaju makroekonomski problemi, uključujući inflaciju. Još nešto trebamo staviti sa strane, a od onoga što ostane izgraditi programe koji se odnose na rashodovnu stranu proračuna.

Eto, sada je ista situacija. Kod nas je sve stabilno i normalno. 4,1 posto rasta gospodarstva zemlje, Rusija je četvrta zemlja u svijetu po gospodarstvu, prema paritetu kupovne moći. Na prvom mjestu je Kina, zatim SAD, zatim Indija, pa Rusija. A svi ostali, uključujući Japan, Njemačku i tako dalje, svi su niži.

O Velikoj Britaniji da i ne govorim, svi nas napadaju, ponašaju se agresivno, ali njihovo gospodarstvo je, po meni, na devetom ili desetom mjestu u svijetu. Dakle, oružane snage, koliko ih ima, 170 ili 180 tisuća ljudi? To su sve britanske oružane snage.

Ali o čemu sam maloprije govorio? Da uvijek nešto nedostaje. Danas je ovdje sjedio zapovjednik mornarice, on je također bio na sastanku, sudjelovao je na njemu. Što se tiče razvoja vojnih gradova, zatvorenih administrativno-teritorijalnih jedinica, prošle godine, mislim, izdvojili smo više od 39 milijardi rubalja za te svrhe, za razvoj, za dovođenje u red tih gradova, u dvije, u tri godine.

A. Moisejev:  2024., 2025., 2026.

V. Putin:  Ali ja sam danas također slušao zapovjednika, jer je zapovjednik izvijestio o izgledima za razvoj ovih zatvorenih administrativno-teritorijalnih jedinica, uzimajući u obzir povećanje broja oružanih snaga ovdje i brojnosti flote, izgradnju kopnenih snaga i tako dalje.

Zato sam danas dao upute Vladi i Ministarstvu financija, a oni su ih, naravno, prihvatili za provedbu - izdvojit ćemo sredstva u istom iznosu za naredne godine, najmanje 10 milijardi rubalja.

Nadam se da je ono što je već učinjeno vidljivo. Taj novac je za vrtiće, škole, za sređivanje stambeno-komunalnog sustava, za ulice, dvorišta, okućnice i tako dalje. Nadam se da ovo gledate.

A. Moisejev:  Nedvojbeno je tako.

V. Putin:  Da?

A. Moisejev:  Da, uvjeravam vas da je to doista tako.

V. Putin:  Ali oni [mornari] šute.  (Smijeh.)

A. Moisejev:  Jer su skromni.

V. Putin:  Razumijem. Dakle, što ćemo učiniti? Ovaj program postoji i novac će biti izdvojen.

A. Moisejev:  Druže vrhovni zapovjedniče, dopustite mi da vam se zahvalim. Hvala.

V. Putin:  Hvala.

http://www.kremlin.ru/events/president/news/76557

 

 

24 komentara:

  1. Izrečeno je ono najbitnije - dok se ne uklone razlozi, zbog kojeg je počela SVO i da se sa Kijevom ne može pregovarati, jer je vlast nelegitimna.

    OdgovoriIzbriši
  2. Puna ukrajina fašista , puna evropa fašista , pa vi vidite kako dalje...

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Iako za današnje uvjete zvuči radikalno a i ja baš ne volim čuti takvo zagovaranje , moram priznati istina je da ne bi bili nit prvi nit zadnji kojima se trag postojanja izbrisao..Pa čitave civilizacije su komplet zbrisane xy puta , od nekih je ostao neki trag a od drugih nije ni kamenčić..Ništa neće biti drugačije ni ovaj put , i ništa novo..

      Izbriši
  3. Samo London, sve ostalo je suvišno!

    OdgovoriIzbriši
  4. Uveren Sam da je svevisnji gospod Bog namjerno stvorio Rusiju da bude brana svakom velikom svetskom zlu pa tako I poslao VVPutina. Stariji Sam covjek I jos veoma dobro patim raspad SSSR I situacije oko Jelcinove Rusije I dolaska Putina na celo ojadjene osramocene opljackane ponizene sludjene Rusije. Ni najveci optimisti nisu tada vjerovati da ce Rusija prezivjeti a da ne spominjem da ce istu Rusiju da ucini vojnom silom No1 I 4om ekonomijom svijeta. Hvala

    OdgovoriIzbriši
  5. Kada je izvrsen prevrat u Ukrajini 2014, ruska vojska se nalazila u istoj sitiuaciji kao zapadne vojske danas, tako da nije mogla intervenisati. Do 2022 Rusi su razvili nova oruzja, ali nisu razvili proizvodne kapacitete, tako da su rat (koji su tada, rekao bih, shvatili neozbiljno i suvise su vjerovali da se zapad nece umijesati) poceli sa ogranicenim snagama i sovjetskom tehnikom, to je dovelo do toga da su ih Ukrajinci dobrim dijelom istjerali iz osvojenih oblasti, koje danas ponovo sa teskocama osvajaju (recimo Krasni Liman).
    Konacno 2023 su shvatili rat ozbiljno i poceli su stvarati proizvodne kapacitete (koje su prije bili zatvorili). Proizveli su nove tipove oruzja, ali jos uvijek koriste sovjetsku modernizovanu opremu. Ovaj clanak opisuje pustanje u pogon podmornica Jasen IV generacije, ali se zaboravlja da je Rusija najavila i podmornicu V generacije Haski, sta je sa njom?
    Veoma malo se koriste hipersonicke i krstarece rakete, uglavnom se koriste dronovi. Tenkovi Armata T14 nisu se vidjeli na bojistu isto tako oklopni transporteri T15 Bumerang, samohodna artiljerija Koalicija, avioni SU57, TU 144, itd. Cesto sam si postavljao pitanje zasto? vecina ce reci zbog cijene itd. medjutim ja mislim da oni i dalje proizvode to oruzje stavljaju ga u magazin i cekaju da vide sta ce odluciti NATO, ako udje u Ukrajinu, pocece prazniti magazine.
    Putin nije rekao nista novo, sve sto je rekao rekao je vise puta, i svaki put kaze jos nismo poceli za ozbiljno i to 3 godine. Insalah.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Nisu ih baš ono skroz istjerali jer bi impliciralo da je bilo borbi. Zapravo je svo to sporno područje predano bez borbe. Jedino nije kod Krasnog Limana gdje nisu ruske snage uspostavile liniju obrane pa je ondje bila prava bitka.

      Izbriši
  6. Ne mogu sebi da objasnim ovaj trenutni razvoj događaja. Rusija pliva očekivano, nisu odbili Trampa ali nisu iz prve pristali na njegove predloge. Iran kaže da neće pregovore sa USA jer ih ovi ucenjuju. A Tramp reče ako ne budu pregovarali biće veoma gadno za Iran. Ukajina se još nada i nastaviće da ratuje. EU .....znamo već.
    Neko se ovde precenio, a možda će se još više zakuvati. Šta dolazi?

    OdgovoriIzbriši
  7. Dokrajcit ce ih kao i zadnje tri godine...

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. To je sve kaj imaš za reći?
      🥱

      Izbriši
    2. 16. ožujka :
      Klopka je u tome da će Rusi morati sada tjerati do Sumija... i dalje.
      Do pregovora će potrajati. Rusi do Dnjepra idu u klopku.

      KAKO TEKU PREGOVORI?
      PUTIN JE U STRAHU?
      ISKANDER RAVNA PO SUMIJU, SUDŽU VIŠE NIKO I NE SPOMINJE...

      I TAKO.
      JOŠ MALO PREKO KURSKA DO MOSKVE...

      Izbriši
  8. Samo u posljednjih 12 mjeseci, od posljednje CROGOLD konferencije, cijena zlata je porasla za oko 37%, što je donijelo visoku zaradu ulagačima u zlato. Istaknuo je to glavni direktor Centra zlata Saša Ivanović koji je naglasio da je ulaganje u zlato deset puta isplativije od primjerice ulaganja u državne vrijednosnice poput narodnih obveznica ili trezorskih zapisa. Da su hrvatski građani uložili šest milijardi eura u zlato, koliko su uložili u obveznice i trezorske zapise, zaradili bi dvije milijarde eura više od skromnih 200 milijuna koliko će sada zaraditi, istaknuo je Ivanović.

    OdgovoriIzbriši
  9. Porast cijene zlata = postotak inflacije..
    To vam je jedina ispravna matematika..

    OdgovoriIzbriši
  10. Kila junetine s 16-17KM na 23-24KM , što vam i dodje tih 40tak %..

    Tako je slično i sa svim odtalim artiklima i cijenom rada , kvadrat pločica s oko 20KM po m2 na oko 30KM po m2.
    Sve se slaže ,,👍

    OdgovoriIzbriši
  11. Jel sad razumijete da je zlato ( i srebro ) jedini novac !

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Narandžasti je jučer pokrenuo "lavinu" ekonomskog kolapsa

      Izbriši
    2. Gdje i pod kojim uslovima ćeš prodat veću količinu zlata. Većina otkupljivača će te oderat provizijom već kod prodaje par stotina grama investicionog zlata.

      Izbriši
    3. To je ona septička jama o kojoj sam pisao koju Tramp mora da detonira..
      Kako sam rekao već 100x , a većina mi nije vjerovala , Amerika je bankrot a jedini način da se izvuče je da nivelira ostatak svijeta na svoj bankrotirani nivo..
      I eto ga , upravo sada gledamo taj pokušaj nivelacije..
      Napisao sam još i da je druga opcija rat . Ako ovo ekonomsko niveliranje ne uspije..A neće uspjeti..

      Izbriši
    4. Kažu da je rat nastavak politike....

      Izbriši
    5. ...ali rat nije nužan. Dovoljno je da USA prihvati multipolarni svet (ako nisu prespavali poslednjih 35 godina).

      Izbriši
    6. Xman, to se zove politika "Što gore, to bolje".

      Izbriši
  12. Meni je tu zanimljiva jedna stvar : oni koji polako zaostaju misle da njihovo vreme tek dolazi

    OdgovoriIzbriši