ponedjeljak, 9. prosinca 2024.


Kako će Assadov pad utjecati na Rusiju i Bliski istok

Nestanak Assada iz Sirije za sobom povlači globalne pomake na svjetskoj geopolitičkoj šahovskoj ploči. Ovo što se događa izravno se tiče Rusije. Koliko su pogođeni ruski interesi, koji su najveći rizici i izazovi za našu zemlju i kako će to utjecati na ukrajinsku specijalnu operaciju?

Sirija je ušla u novu eru. Vlada Bashara al-Assada je pala. Siriju su preplavile naoružane skupine svih vrsta. Zapravo, suočit će se s erom zaraćenih sela, kao što se događa u Libiji.

“U bliskoj budućnosti Sirija će biti podijeljena između regionalnih igrača. Dio zemlje će okupirati Turska i proturske snage. Neki će biti pod kontrolom Al Nusre (HTS). Neke će uzeti Izrael. Kurdi će nastaviti graditi svoju državu. Kao rezultat toga, na prostoru bivše Sirije započet će rat svih protiv svih”, predviđa Dmitrij Suslov, zamjenik ravnatelja Centra za sveobuhvatne europske i međunarodne studije pri Nacionalnom istraživačkom sveučilištu Visoke škola ekonomije i Moskvi.

Ali Rusija također ulazi u novu eru u pogledu utjecaja na Bliski istok. Rusija je 10 godina pomagala održavati red u Siriji. Koliko su ti šokovi ozbiljni i kako će se geopolitička situacija u regiji promijeniti za Rusiju?

Moskva je 2015. došla u Siriju s jasnim ciljevima – podržati legitimnu vlast i uništiti teroriste koji bi nakon Sirije išli dizati u zrak ruske gradove. U isto vrijeme, ruske zračno-svemirske snage nisu bile glavna snaga provladine koalicije. “Na terenu” su glavni teret podnijeli Iranci, libanonski Hezbollah i neke obučene jedinice Sirijaca. Ali 2024. oni više nisu mogli podnijeti ovaj teret.

“Kroz napore Izraela tijekom prošle godine, položaj Irana u Siriji je oštro oslabljen. Libanonski Hezbollah bio je ometen sukobom u Libanonu, pa je opseg njegove pomoći Assadu naglo smanjen”, objašnjava međunarodna politologinja Elena Suponina.

Uvježbane snage Sirijaca zapravo su raspustile vlasti iz straha od političkih ambicija njihovih zapovjednika. Otprilike kao što je radio Bonaparte ili Staljin, koji se bojao političkog uspona maršala Žukova. Ali u Siriji rat još nije bio završio i to je bila kobna greška.

U ovoj situaciji Moskva nije namjeravala povećati svoju ulogu u sirijskom sukobu.

“Bashar al-Assad nije mali dječak da bismo preuzeli odgovornost za njegovu sudbinu, iako smo mu pružili azil. Rusija se ponašala vrlo pažljivo, ne izlazeći izvan svojih obveza. Te obveze nisu uključivale vođenje rata umjesto sirijske vojske”, kaže Elena Suponina.

Štoviše, nisu bili uključeni u početku, čak ni prije aktualnih događaja. Dijelom zato što su Iranci bili protiv toga, a za Teheran je Sirija ekvivalent onome što je Ukrajina za Rusiju. Vitalni teritorij na kojem ne bi smjelo biti neprijateljskih snaga, pa čak ni prekomjerne prisutnosti prijateljskih.

Začudo, čak su i Sirijci bili protiv toga. Lokalne vlasti nisu puštale ruske biznismene u zemlju i, u principu, nisu slijedile ono što im je rečeno iz Moskve.

“Dali smo mu savjete, a Bashar al-Assad ih, nažalost, nije uvijek poslušao. Nije pokazao dovoljno fleksibilnosti u pregovorima s Turskom, kako je Moskva savjetovala. Nije pokazao nikakvu spremnost na pregovore s predstavnicima one ipak umjerene opozicije, kako je Moskva savjetovala”, kaže Elena Suponina.

Prema njenim riječima, “došlo je do banalne točke u kojoj su vlasti imale lokalne sukobe sa stanovnicima raznih područja oko uobičajenih društvenih i ekonomskih pitanja, a predstavnici Ruskog centra za pomirenje su intervenirali i razdvajali ove zavađene strane. U sklopu postignutih dogovora, predstavnici sirijskih vlasti preuzeli su neke obveze, ali te obveze nisu ispunjene.”

Teško je biti odgovoran za nekoga kome to ne treba. Još 2015. godine predsjednik Vladimir Putin rekao je : "Nećemo biti veći Sirijci od samih Sirijaca."

Pozicija Rusije u Siriji se promijenila, ali i drugih aktera. I nije činjenica da je nova bilanca u cjelini previše kritična za Rusiju.

“Ruska prisutnost u Siriji, vojni i politički utjecaj na Assadov režim, sve je to imalo ulogu u odnosima Rusije s regionalnim centrima moći na Bliskom istoku. Naše djelovanje u Siriji 2015.-2016. pridonijelo je jačanju odnosa sa Saudijskom Arabijom, razvoju suradnje s Iranom i pregovorima s Turskom. Stvoreni format iz Astane, uz sudjelovanje Rusije, Irana i Turske, omogućio je institucionaliziranje uloge Rusije na Bliskom istoku", kaže Dmitrij Suslov, zamjenik ravnatelja Centra za sveobuhvatne europske i međunarodne studije na Visokoj školi ekonomije.

Međutim, od tada su odnosi između Rusije i Saudijske Arabije dobili druge oslonce koji nemaju veze sa Sirijom. Na primjer, zajednički interes za kontrolu cijena nafte. Ili, na primjer, koraci u okviru saudijskog viševektorskog pristupa, kojem posljednjih godina teži vladajući prijestolonasljednik Mohammed bin Salman.

Ruska prisutnost u Siriji bila je važan instrument pritiska i na Ankaru, a sada će Turci imati odriješene ruke. Ali, prvo, ovaj instrument nije baš funkcionirao u situaciji kada je Turska vodila agresivnu politiku na Južnom Kavkazu. Drugo, Turska, nominalni pobjednik rata u Siriji, sada će se suočiti s tolikim problemima, od milijuna izbjeglica do rata s Kurdima, da neće imati vremena za Rusiju.

Tu je još jedan važan igrač - Izrael.

“Jedan od razloga relativno umjerenog stajališta Izraela o sukobu u Ukrajini, uz nepridruživanje antiruskim sankcijama i odbijanje isporuke izraelskog oružja Ukrajini, bila je naša prisutnost u Siriji, koja je ograničila tamošnju prisutnost Iranaca. Sada je moguće da će stav Izraela prema nama postati oštriji”, kaže Dmitrij Suslov.

Međutim, nešto sugerira da će se Izrael,  još jedan naizgled pobjednik, suočiti s nizom ratova i sukoba. Grupe koje su zauzele Damask već su izjavile da im je Izrael neprijatelj i da će ponovno zauzeti Golansku visoravan. I u ovoj situaciji, Izraelci, naravno, trebaju svaki metak i svaki adut.

Ali s gubitkom tranzitne uloge Sirije, situacija je mnogo kompliciranija. Rusija uspješno vodi “bitku za Afriku” protiv Zapada, ali za to joj je potrebna nesmetana zračna komunikacija s Crnim kontinentom. Ona je zbog velikih udaljenosti išla kroz Hmeimim, kao aerodrom za dopunu goriva.

“Naša vojna prisutnost u Siriji neophodna je za projiciranje moći u Afriku. Sirija je osigurala baze za odskakanje i logističke usluge, tako da je odigrala veliku ulogu u ruskom povratku u Afriku, koji smo vidjeli posljednjih godina. Osim toga, sirijske baze osiguravaju našu prisutnost u istočnom Sredozemlju”, kaže Dmitrij Suslov.

Moguće je da će Moskva uspjeti zadržati te mogućnosti.

“O sudbini baza u Tartusu i Hmeimimu odlučit će se u pregovorima s predstavnicima novih sirijskih vlasti. A za Rusiju je situacija ovdje puno bolja nego za Iran. Opozicija je nagomilala gomilu zahtjeva prema Irancima, što rezultira nepomirljivim odnosom prema njima. Ne postoji takvo neprijateljstvo prema Rusiji”, kaže Elena Suponina.

I doista, skupine koje su se probile u Damask uništile su iransko veleposlanstvo, ali nisu dirali rusko.

Aktualni geopolitički preokreti imaju i drugu dimenziju – ukrajinsku. Barem je novoizabrani američki predsjednik Trump već povezao događaje u Siriji s mogućim sklapanjem mirovnog sporazuma između Moskve i Kijeva.

Međutim, pokušaji povezivanja događaja u Siriji s ukrajinskim izgledaju krajnje nategnuto. U Siriji je Moskva isprva igrala sporednu ulogu, nije određivala vanjsku i unutarnju politiku zemlje i nije stavljala nikakve uloge u globalnim okladama na Siriju. Ukrajina je sasvim druga stvar. Tamo se odvijaju vojne operacije, uključujući i ruske teritorije, a Rusija je sada u zamahu i neće odustati.

“Trump je još jednom izrazio svoju pregovaračku poziciju. Ona kojoj su skloni on i njegova svita. Rani prekid vatre duž crte dodira, zamrzavanje sukoba i održavanje pregovora o daljnjem političkom ustroju na neodređeno vrijeme. Pritom nije kritizirao Rusiju, nije je nazvao agresorom, a Ukrajinu žrtvom”, kaže Dmitrij Suslov.

Ukrajina je za Rusiju neusporedivo važnija od Sirije. A rezultati ukrajinske specijalne operacije bit će mnogo važniji za cijeli planet od trenutnog raspada sirijske države.

32 komentara:

  1. Ovde su dosta trezvenija mišljenja

    Ova Suponina je ispravno sve zaključila i jasno definisala " krivce" ..

    " O sudbini baza u Tartusu i Hmeimimu odlučit će se u pregovorima s predstavnicima novih sirijskih vlasti. A za Rusiju je situacija ovdje puno bolja nego za Iran. Opozicija je nagomilala gomilu zahtjeva prema Irancima, što rezultira nepomirljivim odnosom prema njima. Ne postoji takvo neprijateljstvo prema Rusiji”, kaže Elena Suponina."

    OdgovoriIzbriši
  2. Asad, kakav tip diktatora! Rigidan toliko da ne posluša sugestiju onih koji su ga spasli i održali. Eto, ko neće sa umerenom opozicijom dobije neumerenu.
    A odluka o ostanku ruskih baza biće igranka visokog nivoa zatvorenog tipa. Suštinski, bez javnosti će odlučivati USA, Izrael pa i Turska. Javnosti će tu odluku saopštiti neko iz nove vlade.
    O tome ,X, neće odlučivati sirijski narod na referendumu "jeste li za to da ruske baze ostanu"

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Slušaj , o tim ruskim bazama napišeš svoje mišljenje i sačekaš da vrijeme potvrdi ili demantira ..Ok
      Zamolio bih te da me ne gnjaviš svojim paranojama , čitam ja medije u srbiji i znam kakvo paranoidno mišljenje vlada tamo nema potrebe da prenosiš isto ovde ..
      Mene to ne zanima ja imam svoje mišljenje i samo vrijeme će meni pokazati jesam bio u pravu...

      Izbriši
  3. U redu. Neću te više gnjaviti. Izvinjenje.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Oprosti i ti , bilo je previše negativnosti a nema potrebe ..Sirija je Šam , a Šam je blagoslovljena zemlja i ko je u Šamu nije tamo slučajno , pa tako i Rusija..
      Drugo , Rusija jeste velika sila i sigurno ne bi dopustila da o njenom boravku u Siriji odlučuju zapadne zemlje nisu amateri..
      Malo strpljenja neće škoditi..

      Izbriši
  4. Suponina kaže kako Rusi ne mogu voditi rat za Sirijce. A kako su mogli voditi rat prošli puta? Tko je oslobodio Palmiru, ako nisu Rusi? Očito kako su Rusi razvučeni preko granica svoje moći i ne mogu na više frontova. Iz teksta se također vidi kako i Rusi tvrde da su Izraelci gotovo uništili Irance u Siriji. Što se ruskih baza tiče, naravno da ih "pobunjenici" neće napadati. Taj će proces ići polako (kuhanje žabe) a u nekom skorom vremenu (mislim oko 6 mjeseci) Rusi će se potpuno povući iz svojih baza u Siriji. Naravno, ovo je samo moj subjektivni pogled na situaciju.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Mislim da tu postoji razlika ..Onaj prvi udar je bilo iskorištavanje legitimne borbe sirijaca , gdje su usa&company preoteli ustanak od sirijaca zarad svojih ciljevai i ne birajući sredstva isti potpalili gomilom fanatika koji su bjesomučno orgijali po siriji prijeteći da umjesto asada nestane sirija..To je jedini razlog , nestanak sirije , bio da se sirijci uključe u borbu ..
      Nakon toga imali smo astanu , asad je imao vrijeme da riješi stvari , nije to uradio , Rusima nije bilo u interesu da stanu izmedju naroda i asada..

      Izbriši
    2. Rusi ni u jednom trenutku nisu imali više od 5.000 vojnika u Siriji. Kad odbiješ avijaciju i logistiku ostane ti otprilike jedna brigada što je ništa. Lepo piše ko je nosio glavni teret borbi. Sećam se Palmire i nisu Rusi tamo bili sami.

      Izbriši
    3. Kako su mogli voditi rat prošli puta?2015. je bilo potrebno držati Asada kao kočnicu projekta gasovoda Katar-EU.Danas to nije potrebno jer taj gasovod ne bi više bio konkurentan ruskom,jednostavno ne postoji isporuka u EU kroz njega.S druge strane,sagrađen je drugi "Snaga sibira".Rusi su odustali od EU i okrenuli se Kini.Dakle,Asad ,kao kočioničar tog projekta, im više nije potreban.Ali ga nisu pustili niz vodu,nego su ga,u dogovoru s Erdoganom,srušili.Što će dobiti zauzvrat?Pretpostavljam Libiju,koja je Rusima zanimljiva isto kao i Turcima Sirija.Haftar će njvj.u jednom trenutku pokrenuti ofenzivu i zauzeti čitavu Libiju.Naravno,mediji će to predstaviti kao osvetu Putina Erdoganu.

      Izbriši
  5. Hrabra izjava ovih novih u Damasku-Izrael je neprijatelj i ponovo ćemo zauzetl Golan. Za to treba biti dobro naoružan, dobro obučen, imati logističku podršku (gps podatke, satelite....)
    Inače ovi "pobunjenici" su bili pobunjenici pre 48 sata. Sad i do daljnjeg su pobednici

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Ti takvi mogu samo da iskomplikuju stvari..Prvo nemaju s čim a drugo samo će dati izgovor izraelu da udari po siriji...Takvi su trenutno najopasniji ..

      Izbriši
  6. Jeftino i sramotno pranje ruku i sanacija štete, ili bolje reć guranje štete pod tepih. Uspješno vi vodite specijalnu vojnu zajebanciju preko tisuću dana dok džihadisti svoje obaviše toliko brzo da vam snage ostadoše u punom okruženju. A o Africi će se još pričati, tamo se pojavljuju čudni ljudi, slični onima koji su džihadiste obučili ratu sa dronovima.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Felix , ništa ne može da zasjeni bježaniju tvojih usa gospodara odomad iz afganistana...Epski...
      Ne sikiraj se se ti za ruske baze nimalo a ni za SVO .Ne glumi lažnu frustriranost ..

      Izbriši
    2. Spin doktore, da sam ja neko u Briselu platio bih ti za ovo:)))

      Izbriši
    3. Onaj... 1001 noć
      Too god kaže da je ovakvo što očekivao vjerojatno koristi istu supstancu kao i Nostradamus. Hamas i Hezbolah napadnu Izrael i padne Sirija, a izginu iranski generali... Rusi i Ameri bombardiraju u Siriji... i Kurde i pobunjenike i... ima li itko još ovdje da ne povezuje sve ovo što se događa s urotom SAD-a i Rusa? Protiv Europe.
      Turska je moćna, vojno dobro ustrojena, moralno postojana ali unatoč tome što su muslimani Sirija pod vlašću ovih fanatika nije dobra slika. Pogotovo ako ste uočili da se u pobunjeničkom proglasu govori o "kurdskoj braći" i suživotu.
      Protiv Izraela, a naoružao ih SAD? Da? U kojem to životu? Ali, Francuska, Engleska i Njemačka... to je već druga priča. Ispada da su ih svi u Africi izdali no pobunjenici su ipak "čudom" pobijedili. Ne baš "čudom" ako znamo kako je to odradio svojevremeno Tito u NOB-u. Jugoslaviju je oslobodila Narodna vojska, dok su gradove bombardirali Amerikanci, bezrazložno. Je li tako glasi priča? Kako glasi ova priča u Siriji? Hoće li sad povikati "Trst je naš"? Kažem vam, sve ovo smrdi na zavjeru i kako ono kažu, ako se zavjera razotkrije onda je netko nešto uprskao i nema ni riječi da je bilo ikakve zavjere. Mislim da će se uskoro mnogi u Europi lupiti u čelo, a vjerojatnije će biti kao i u Siriji gdje se, kako tvrde "dužnosnici" radi sve da što prije bude izvršena primopredaja vlasti i ... dok institucije rade svoj posao... neometano.

      Izbriši
    4. Subaru sto mislis hoce li Rusi smoci snage da maknu 6D sahista? To im je jedina sansa.

      Izbriši
  7. Ja u ovim događajima ne vidim urotu USA i Rusije protiv Evrope (Evropa kao da se urotila sama protiv sebe.....i lepo im ide). Ja vidim sukob Izraela (čitaj Amerike) i ove male ludnice u i oko Sirije kao deo globalne USA agende "hoću i dalje da vladam svetom". Rusija i Amerika su za mene dve suprotne strane danas, a cilj Amerike je da ako može slomi Rusiju. Ne mislim da je očigledna i gola stvarnost sve, treba malo pogledati ispod površine događaja ali nikako previše.

    OdgovoriIzbriši
  8. Prije par dana napisao sam da ide redefinisanje bliskog istoka , no ne na način da velike sile ponovo crtaju mape i saveze , ovaj put to će biti redefinisanje unutar samog naroda..Ovo što se desilo u siriji bi moglo otvoriti " dijalog " širom bliskog istoka i napraviti velike promjene , no ne bi trebalo te promjene prepisivati uticaju nekoj od sila jer ovaj put se iugleda umješala puno veća Sila od svih sila zajedno..Eshatološki gledano prvo slijedi unutrašnji " dijalog " arapa..

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Ti tu griješ ako misliš da je veliki izrael neko teriltorijalno ili geografsko područje..Velili izrael , ovaj o kojem današnji židovi sanjaju , se bazira na vladavini sulejmana a.s i to nije slučajno..Sujeman a.s je bio Allahv rob i Poslanik a.s. koji je tražio i dobio vlast kakvu nikad niko od ljudi nije imao.Sulejmanov kalifat je bio vladajuća država na planeti !!!
      Vladao je pravedno i jednom je usnuo san u kojem je vidio zlo tj čovjeka ili stvora kako ga zoveš da vlada sa njegovog prestolja i s njegovim prstenom..
      Taj stvor je upravo onaj kojeg planeri velikog izraela vide kao svog obećanog poslanika koji će vladsti na Sulejmanovom prestolju i ponovo biti vladajuća država na planeti..Zato hoće da ruše Aksu..

      Ne intereuju njih teritorije i ta geogragska ograničenja kad je namjera vladsti svijeetom , no to još nije moguće jer svijetom vladaju druge neke sile koje oni upravo kanališu ka uzajamnom uništenju..

      Izbriši
    2. Da, ovi ”Jevreji” još čekaju svog mesiju i aktivno rade na njegovom dovođenju. A upravo on je antihrist iz Otkrovenja. Planovi o rušenju Al-Akse i građenju trećeg hrama nisu više nepoznati u javnosti, tako se da ovo što trenutno rade cionisti ne može razumjeti bez ove dimenzije, a do tada (i poslije toga) nas očekuju još mnoga stradanja.

      Izbriši
  9. https://t.me/intelslava/70993

    Video predaje SAA

    OdgovoriIzbriši
  10. Ovo mi je nekako promaklo a ima veliku težinu..

    Teheran je odložio potpisivanje Sveobuhvatnog sporazuma o strateškom partnerstvu s Rusijom,
    .

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Mene nije iznenadilo jer ni Iranci ni Kinezi ne vole Ruse.
      Kada je Iran potpisao ugovor o nesirenju nuklearnog naoruzanja i sankcije su smanjene a sretstva u bankama deblokirana, Iran je odmah narucio Boinge i Airbuse za KES a od Rusa za vojne avione je trazio KREDIT, i to je Ruse naljutilo.
      Kada su Rusi (zajedno sa Irancima) branili Asada, Iran je posudio jedan aerodrom za punjenje gorivom TU22 (da bi nisio vise municije) i to je trajalo samo mjesec dana, nakon toga Rusi vise nisu slijetali na taj aerodrom.
      Sa Kinezima se godinama prica o izgradnji gasovoda Snaga Sibira II (preko Mongolije) ali ugovor nikada nije potpisan jer Kinezi hoce istu cijenu kao na Ruskom trzistu a investicija je Ruska.

      20 godina sam radio sa Irancima i njihovom vojskom, situacija nije ni nalik kao u Siriji, vojska je pod strogom kontrolom vrhuske i indoktrinirana. Obrazovani narod nije zadovoljan situacijom, ali nemojte porediti arape sa njima, iako vlada teokratizam, narod nije prepusten sam sebi, skole, univerziteti, bolnice su organizovane i i sav narod ima pristup njima. Mogao bih jos napisati, ali dosta.

      U Kini sam proveo 2 godine, taj nazovi komunizam nema veze sa komunizmom. prije 20 godina USA je trazio od Kine da se posveti unutrasnjem trzistu (da bi smanjio izvoz) sto su oni uradili, i sada toj istoj Kini je USA sve manje potrebna jer je unutrasnje trziste ogromno, a plate su uporedive sa evropskim, s tim da su troskovi znatno znatno manji.

      I na kraju, Subaru, taman sam mislio da sam pogodio sta su Varani, a ti me sredis. Jesu li svi oni isti ili ima vise vrsta Varana pa se svadjaju izmedju sebe ili su svi potekli od Rozmarine bebe iz Wall street-a???

      Izbriši
  11. Iran je taj u čijim rukama je u stvarnosti bila sirija..Asad je bio samo marioneta kome je dato odredjeno bogatstvo dok je stvarnu kontrolu imao iran..Ciljevi Irana su bili širenje uticaja širom bliskog istoka i kontrola istog..Rasoadom iraka proširili su svoj uticaj na isti a zatim se prebacili na siriju , ostvarili dominantan uticaj i tu su na granici s izraelom našli partnera upravo u izraelu..Taj " sukob " izraela i irana je odgovarao objema stranama ..Iran se predstavljao u islamskom svijetu kao jedini borac protiv mrskog izraela dok u stvarnosti nimalo nije štetio izraelu a ta lažna borba služila je samo radi okupljanja snaga i simpatizera širom bliskog istoka ojačavajući moć irana na bliskom istoku , židovima je s druge strane ta " borba " takodjer pasala jer su mogli udarati po siriji , libiji , nesmetano jer eto postoji iranska prijetnja , dok su arapi bile žrtve jedine , sam netanjahu je izgradio karijeru na toj borbi s iranom.Da mu nije bilo Irana nikad ne bi uspio da militarizira Izrael dovoljno jako , da dobije podršku zapada i vrlo vjerovatno bi dtvari otišle u drugom pravcu..Izraelu je trebao neprijatelj kao i Iranu , isključivo radi ostvarivanja sasvim drugih ciljeva Dakle i iran i izrael su imali velike pogodnosti u toj lažnoj borbisve dok im nije ušetala Rusija koja je prozrela njihovu igru..I izrael i Iran žele izbaciti rusiju s bliskog istoka ..Zato Iran nije ništa ulagao tj dozvoljavao da se ulaže u infrastrukturu sirije niti je dozvoljavao da je Rusija vojno opremi jer tako bi uticaj Irana opao a Ruski se učvrstio ..Izrael je pokrenuo gazu , teheran je " odgovorio " hezbollahom kojeg je potom detonirao tj izdao a s njim i kompletnu instalaciju u siriji i tako omogučio erdoganu da potegne za svojim ciljevima i prebacio lopticu na Rusko -Turski teren ..Glavni cilj je da se Rusija izbaci s bliskog ali da taj posao za njih odradi Turska na koju računaju da če zasljepljena svojim ambicijama i uraditi uz naravno pritiske i obećanja amerike i zapada pa i moguće prijetnje istoj te da pored izbacivanja Rusije s bliskog uništi i Rusko- turske odnose i tako prebaci tursku na zapadnu sferu gdje u suštini ona ostaje sama i kao takva postaje lak plijen i poslušnik..Turska bez Rusije gubi svoju državnost , sama će nemoćna protiv zapada , gubi odnose s bricsom i tone u stanje poludržave kontrolisane izvana čega je erdogan vrlo svjestan a Iran bi u tom slučaju rušenja Turske bio nagradjen kao " partner " na bliskom istoku...
    Znači sad če svi aktivno raditi da se u siriji dese sve najgore stvari koje mogu da pogorašju rusko turske odnose i da izbace rusiju sa bliskog..
    Iranu su , to vidimo po promjeni kursa , ai po tome što je odgodjeno potpisivanje strateškog sporazuma sa rusijom , vjerovatno obećali ukidanje sankcija i integraciju u zapadni sistem i eventualno kontrolu nad odredjenim dijelovima bliskog..Iran i KSA su se nazvali braćom što znači da je izmedju njih sklopljen nekakav dogovor , da li se tu radi o podjeli uticaja na bliskom u sklopu zapada ili u sklopu bricsa vidjećemo..
    Tako bliski pada ponovo u njihove ruke , brics se ljulja , kina će se prikloniti pobjedniku a za rusiju su namjenili propast...Zato je erdogan izjavio neki dan da su on i putin dva najvažnija državnika danas i to je tačno jer upravo od rusko turskog odnosa vrti se smijer dogadjaja....I Rusiju i Tursku jednako mrze ...

    Pred nama su zbilja jako velike stvari , Rusija ima pored bliskog istoka i situaciju u ukrajini a ova pomjeranja na bliskom istoku predstavljaju pozicioniranja igrača pred dolazak trampa i očekivani sveobuhvatni dogovor ili možda i treći svjetski rat , sve zavisi kako je ko od igrača procjenio svoje karte...

    OdgovoriIzbriši
  12. Meni se ovo vrti po glavi pa sam i napisao...Eto neka vrijeme sudi...

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Nisam tako razmisljao ali ima logike, i slaze se sa vecinom mojih razmisljanja.
      Ne vjerujem, samo da ce lako srusiti Rusiju, suvise je naoruzana i brzo se naoruzava, sa sve savremenijim oruzjem. Sto se tice Ruske "elite", oni su prekticno kriminalci koji su dosli na vlast 90-tih, pitanje je koliko oni znaju sta je drzava, jer vode racuna samo o sebi, a ako ne budu imali drzavu brzo ce ih vratiti tamo odakle su dosli u kriminalce.
      Ako Putin uspije da stvori novu elitu, kao sto prica, koja drzi do drzave, nece mu trebati niko ni Kina ni USA ni Iran itd. Kad imas jaku vojsku i OBAVJESTAJNU SLUZBU, niko ti nista ne moze, ni strane elite ni korupcija.

      Izbriši
    2. Sirija je za USA strateški završena priča. Ostala je da se odradi rutina, za te mahere obojenih revolucija. Sad je Rusija na redu. Polagano. Čitao sam da će Soroš "raditi" oko Indije.

      Izbriši
    3. Nije sad lako Putinu. Opasnost preti sa više strana. I spolja i iznutra

      Izbriši
    4. Ima tu i onaj plinovod južni pars , evropi treba energija ..Ili će doći do njih ili će evropljani doći po njega na bliski...

      Izbriši
    5. B , ne bih rekao da je završena priča., BI je ključan za Ruske planove a Sirija centralna tačka..Par sledećih mjeseci će zbilja biti ključno..

      Izbriši
  13. Dotičući se budućnosti takozvane 'Fronte otpora' – koalicije skupina koje podržava Iran diljem Bliskog istoka – klerik je inzistirao na tome da će, unatoč suprotnim predviđanjima nekih analitičara, struktura “obuhvatiti cijelu regiju više nego ikad .”

    "Otpor je... doktrina koja jača pod pritiskom", izjavio je Khamenei.

    Ovo je zanimljiva izjava da će struktura obuhvatiti cijelu regiju više nego ikad..
    Ovo su vrlo veliki apetiti a Hamnei ne priča bezveze..

    OdgovoriIzbriši